(Wojciech Jakóbik)
Ukrtransgaz poinformował, że tranzyt gazu przez Ukrainę do Europy wynosi obecnie 229 mln m3 dziennie i jest to o 19 procent więcej w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.
– Od pierwszego do czwartego lipca przez ukraiński system przesyłowy gazu do Europy dotarło 904 mln m3 gazu – podał Maksym Bielawski, rzecznik spółki.
Dodał, że po rezygnacji z dostaw gazu od Gazpromu, Ukraina kontynuuje zakupy przez Słowację. Sprowadza przez jej gazociągi 13,6 mln m3 dziennie. Do magazynów gazu nad Dnieprem wtłacza 30 mln m3 dziennie.
Tranzyt gazu przez Białoruś spada. W pierwszym kwartale tego roku wyniósł 11,1 mld m3. W 2014 roku tranzyt przez ten kraj wyniósł 45,1 mld m3 i zanotował spadek o 7,6 procent w stosunku do 2013 roku. Gazprom posiada sto procent akcji u operatora białoruskich gazociągów, który w kwietniu 2013 roku zmienił nazwę z Beltransgaz na Gazprom Transgaz Belarus.
Wobec trudności w negocjacjach na temat tranzytu przez Turcję, Gazprom złagodził retorykę w rozmowach z Ukraińcami. O ile pierwotnie zakładał, że do 2019 roku zrezygnuje z tranzytu przez jej terytorium, to obecnie dopuszcza możliwość negocjacji wysokości opłat tranzytowych za dostawy. Gazprom zwiększa tranzyt przez Ukrainę pomimo faktu, że od 1 lipca Ukraińcy zrezygnowali z kupna gazu od Rosjan, nie godząc się na oferowaną przez nich cenę.
Więcej na ten temat w komentarzu pt. Gazprom nie rezygnuje z Ukrainy