Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (12.10-18.10.2024 roku).
- Siemieniuk: Baltic Pipe i gazoport potrzebują okrętów podwodnych
– W przypadku konfliktu z Rosją, bez nowoczesnych okrętów podwodnych, Polska nie zapewni bezpieczeństwa instalacjom energetycznym na Bałtyku. Planowany zakup pełnowymiarowych okrętów o kryptonimie Orka nie wystarczy, potrzebne są też miniokręty. Flota okrętów podwodnych powinna być tym dla Marynarki Wojennej, czym F-35 dla Sił Powietrznych – pisze Bartosz Siemieniuk, współpracownik BiznesAlert.pl.
2. Maksymowicz: Przełom w górnictwie. Potężny impuls rozsadza skały w ułamku sekundy
– Techniczne wykorzystanie odkryć naukowych jest nieprzewidywalne. Po raz kolejny można się o tym przekonać na podstawie dokonań francuskiej firmy I – Rox zajmującej się fizyką plazmy i elektroniką energetyczną. Stworzyła ona generator, który do milisekund skraca czas korzystania z energii, o tyle też wzrasta jego moc. Przy użyciu minimalnej ilości energii, rozsadza ona skały w drobny mak. I ta jej właściwość ma szansę zrewolucjonizować urabianie skał w górnictwie metali i podobnych surowców – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.
3. Marszałkowski: Udział Polaków w atomie w Królewcu byłby sabotażem polskiej racji stanu
– W ubiegłym tygodniu światem polskiej energetyki wstrząsnęła wieść Polityki Insight o zainteresowaniu koncernu ZE PAK, należącego do jednego z najbogatszych Polaków, Zygmunta Solorz-Żaka, kupnem udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w Obwodzie Królewieckim. Informacje te kilka dni później potwierdził sam koncern wskazując, że analizuje możliwość inwestycji kapitałowej w projekt budowy elektrowni jądrowej w tej eksklawie – pisze Mariusz Marszałkowski dla BiznesAlert.pl.
4. Wschodnioeuropejski hub energetyczny w uzgodnieniach
Ukraina i Słowacja uzgodniły utworzenie wschodnioeuropejskiego hubu energetycznego – poinformował w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal po drugich konsultacjach międzyrządowych ze Słowacją. Dwa państwa również planują uruchomić alternatywne połączenie kolejowe Kijów-Bratysława – dodał premier.
5. Żabka zadebiutuje w czwartek na GPW, cena emisyjna jednej akcji – 21,5 zł
W czwartek 17 października na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutuje Żabka. To szósty tegoroczny debiut, łącznie z firmami, które przeniosły się z NewConnect. Oferta publiczna Żabki będzie czwartą największą w historii.