Niemcy wybrali w przedterminowych wyborach nowy skład swojego Bundestagu. W parlamencie ponownie zasiądą posłowie Christian Görke i Hannes Gnauck z regionu Uckermark. Obaj są znani ze swoich negujących pozycji w temacie rafinerii Schwedt i ewentualnego udziału Orlenu w niej oraz dostaw ropy przez polski naftoport w Gdańsku.
Christian Görke z partii die Linke preferował pierwotnie udział firmy kazachskiej w rafinerii. Był osobiście w Kazachstanie w grudniu 2022 roku i rozmawiał o dostawach ropy dla tej rafinerii. W międzyczasie zmienił jednak swoją postawę i teraz chce, aby rafineria trafiła do rąk niemieckiego państwa. W swoim okręgu wygrał także Hannes Gnauck z prawicowo-populistycznej partii Alternatywy dla Niemiec (AfD). Również on argumentował przeciw Orlenowi w kontekście Rafinerii Schwedt. Gnauck skrytykował też możliwość przejęcia udziałów w rafinerii przez Orlen.
– W zaistniałych okolicznościach i amatorskim podejściu rządu federalnego Polska mogłaby nabyć rafinerię za absurdalną cenę – powiedział Gnauck w 2023 roku, cytowany przez rbb24.
Obecnie przez naftoport płynie jedynie około 20-25 procent ropy dla PCK.
Kupiec poszukiwany, ale nieznaleziony
Rafineria Schwedt nadal należy w 54 procentach do rosyjskiego Rosnieftu. Udziały są jednak objęte zarządem komisarycznym przez niemiecki rząd. Na koniec 2022 roku Niemcy prowadziły rozmowy z polskim rządem na temat przejęcia udziałów Rosnieftu, ale negocjacje zostały przerwane przez stronę niemiecką.
Rosnieft szuka obecnie kupca, ale oficjalnie na rynku nie ma zainteresowania tymi udziałami.
Aleksandra Fedorska / Rundfunk Berlin-Brandenburg
Friedrich Merz jest zwycięzcą niemieckich wyborów. Z kim się sprzymierzy?