EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Kompania Węglowa zwiększa produkcję ekogroszku o połowę

Kompania Węglowa zwiększy w tym roku prawie o połowę produkcję tzw. ekogroszku z kopalni Piast, kupowanego przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. Spółka uruchomiła nową linię do paczkowania tego produktu. W tym roku na rynek trafi 285 tys. ton takiego paliwa.

“Znacząco zwiększy to możliwości zaspokojenia potrzeb odbiorców indywidualnych w segmencie węgla opałowego” – poinformował dyrektor biura marketingu i analiz Kompanii Węglowej Tomasz Huzarewicz.

Kryzys na rynku węgla, przejawiający się spadkiem cen oraz słabnącym popytem na ten surowiec, jest praktycznie niezauważalny w segmencie krajowych odbiorców indywidualnych, którzy kupują węgiel do ogrzewania domów. Osiąga on znacznie wyższe od średnich ceny i jest poszukiwany na rynku. Popyt w części zaspokajany jest paczkowanym węglem z importu, dostępnym np. w sieciach handlowych.

Kompania nie planuje na razie współpracy z sieciami handlowymi, przymierza się natomiast do sprzedaży tego typu węgla we własnym sklepie internetowym (z dowozem węgla do klienta), rozszerza też jego dostępność w sieci autoryzowanych sprzedawców.

Węgiel opałowy (tzw. sortymenty grube, średnie i ekogroszek) to ok. 10 proc. sprzedaży węgla z Kompanii, czyli niespełna 3 mln ton rocznie. Znaczące zwiększenie produkcji tych gatunków nie jest możliwe ze względów technologicznych. Taki węgiel, chętnie kupowany najczęściej przez odbiorców indywidualnych, to najbardziej dochodowy gatunek; z reguły nie ma problemów ze zbytem, wyższy jest też poziom marży.

Niedawno linię do paczkowania ekogroszku uruchomiła w Bytomiu spółka Węglokoks Kraj, która w ub. roku przejęła dwie kopalnie Kompanii Węglowej – Bobrek i Piekary, łącząc je w jeden zakład. Podobna linia ma ruszyć w Piekarach Śląskich. Docelowo również węgiel z Węglokoksu będzie można kupić w sieciach handlowych i w internecie.

Inwestycja Kompanii Węglowej w zakładzie przeróbki mechanicznej kopalni Piast w miejscowości Wola pozwoli sześciokrotnie zwiększyć ilość paczkowanego węgla – w ciągu doby linia jest w stanie automatycznie zapakować 250 ton surowca, przeznaczonego do spalania we wszystkich typach kotłów, w tym automatycznych tzw. kotłach retortowych.

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Kompania produkuje tego typu węgiel od blisko 13 lat, kiedy rozpoczęto rozwijanie oferty tzw. węgli ekologicznych dla odbiorców indywidualnych. Ich stosowanie ma obniżać koszty ogrzewania oraz zmniejszać poziom emisji substancji szkodliwych.

Kompania to największy polski producent węgla kamiennego. W tym roku kopalnie spółki planują sprzedaż ok. 28 mln ton tego surowca, wobec 26 mln ton w ubiegłym roku.

Źródło: Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X