Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, rządowa rada Conseil Superieur de l’Energie uzgodniła, że już do roku 2023 francuski potencjał energetyki słonecznej zostanie powiększony do 30 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wzrośnie do 25 GW.
Obecnie potencjał fotowoltaiki we Francji sięga ok. 6,2 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wynosi ok. 10 GW. Ważną rolę we francuskim miksie OZE odgrywają ponadto elektrownie wodne, których łączna moc to ok. 25 GW.
Dodatkowo przyjęto, że francuski potencjał OZE zwiększy się do 2023 r. także o 100 MW w technologiach generacji energii elektrycznej z geotermii, biogazu czy pływających farm wiatrowych.
Obecnie francuski rząd organizuje pierwsze aukcje mające na celu budowę morskich farm wiatrowych. W ich ramach przewiduje się też aukcje dla testowych projektów pływających elektrowni wiatrowych.
Nowe cele wyznaczone przez Conseil Superieur de l’Energie mają zostać potwierdzone w ciągu kilku tygodni w ramach rządowego dekretu.
Paryż już wcześniej uzgodnił, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. W ubiegłym roku – według danych operatora RTE – energia odnawialna stanowiła ok. 18,7 proc. francuskiego miksu energii elektrycznej.
Cel udziału OZE na poziomie Unii Europejskiej na rok 2030, który przyjęli szefowie państw UE-28, ma wynieść 27 proc. Wcześniej, do roku 2020, udział OZE w konsumpcji energii w Unii Europejskiej ma sięgnąć 20 proc.
Obecnie francuski miks energetyczny bazuje głównie na energetyce jądrowej. Conseil Superieur de l’Energie w swoich zaleceniach nie wskazało zamykania elektrowni jądrowych przed rokiem 2019, jednak już wcześniej Paryż ustalił, że udział atomu we francuskim miksie energetycznym zmaleje z obecnych ok. 75 proc. do 50 proc. w roku 2025.
Pierwszy reaktor w najstarszej francuskiej elektrowni jądrowej Fessenheim Francuzi mają wyłączyć w roku 2019. Aby utrzymać tam miejsca pracy, francuska minister środowiska i energii Ségolène Royal zaproponowała niedawno amerykańskiemu miliarderowi Elonowi Muskowi budowę na terenie po elektrowni jądrowej fabryki samochodów elektrycznych Tesli.