W piątek 2 grudnia o godz. 12.00 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu zostanie przekazanych pięć tysięcy podpisów osób, które sprzeciwiają się budowie odkrywki węgla brunatnego „Ościsłowo”. Już 5 grudnia br., RDOŚ ma wydać decyzję ws. tej inwestycji. Kolejna odkrywka grozi katastrofą ekologiczną dla cennych przyrodniczo i rolniczo terenów Wielkopolski oraz Kujaw, a także realnymi stratami dla rolnictwa, turystyki i zdrowia Polaków.
W najbliższy poniedziałek (5.12.2016) Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu ma wydać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia – tzw. „decyzję środowiskową” – dotyczącą otwarcia przez ZE PAK kolejnej odkrywki węgla brunatnego „Ościsłowo”. Decyzja ta będzie zapadać w cieniu nacisków Ministerstwa Energii, lobby węglowego i lokalnych posłów PO i Nowoczesnej.
Przeciwko odkrywce protestują mieszkańcy zagrożonych terenów, uczestnicy Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, samorządowcy, naukowcy oraz wojewoda Kujawsko-Pomorski [2]. Na odrolnienie ziem skazanych na degradację odkrywką nie zgadza się Minister Rolnictwa. Teraz do protestu dołącza 5000 osób z całej Polski, które w kilka dni podpisały apel na stronie Akcji Demokracji: akcjademokracja.pl/oscislowo
– Jestem z Wielkopolski. Opowiadają o miejscach pracy! Straty przewyższają korzyści!! Niech pomyślą, że trzeba żyć i oddychać – napisała Aga z Poznania, jedna z osób które podpisały apel w sprawie planowanej odkrywki.
– Jestem Wielkopolaninem i sprawy środowiska są dla mnie bardzo ważne. Widziałem tereny przed wybudowaniem odkrywek i po zakończeniu eksploatacji. Zgroza!!! Również obniżanie poziomu wody i stepowienie jest zmorą Wielkopolski – napisał pan Jan, mieszkaniec gminy Pobiedziska w Wielkopolsce.
„Węgiel brunatny – brudne i niszczące klimat źródło energii – odchodzi w przeszłość. Pozostawia po sobie nieodwracalne zniszczenia – zarówno w środowisku, jak i w społecznościach dotkniętych działaniami górniczymi” – uważa Piotr Cykowski z Akcji Demokracji. „Zyski są krótkotrwałe, zgarnia je prywatne przedsiębiorstwo. Znacznie przewyższają je realne koszty po stronie zasobów przyrodniczych, działalności rolniczej czy kosztów związanych z utratą zdrowia ludzi” – dodaje.
Kampania jest wspólną inicjatywą Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” oraz Akcji Demokracji. Razem z 5 tysiącami osób obie organizacje domagają się podjęcia wielostronnych działań na rzecz zatrzymania inwestycji zaczynając od wydania negatywnej decyzji środowiskowej dla kopalni węgla brunatnego „Ościsłowo”.
Akcja Demokracja to ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowoczesne technologie, razem podejmujemy skoordynowane działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.
Fundacja „RT– ON” jest formalno-prawną reprezentacją Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE”, której celem jest powstrzymanie planów budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego.
REO.PL