Rada Nadzorcza Grupy Lotos zatwierdziła 14 grudnia 2016 roku dokumentu strategia spółki na lata 2017 – 2022. Strategia zakłada między innymi w podwojenie średniorocznego wyniku EBITDA LIFO.
Spółka oparła Strategię na kluczowych założeniach: stabilizacji i bezpiecznym rozwoju oraz podzieliła ją na dwa horyzonty czasowe. W pierwszym etapie, w latach 2017 – 2018, spółka ma skoncentrować się na stabilizacji przepływów pieniężnych, redukcji zadłużenia i kontynuować realizację rozpoczętych projektów inwestycyjnych.
W drugim etapie, w latach 2019 – 2022, Grupa planuje dalszy rozwój w oparciu o nowy portfel projektów inwestycyjnych oraz o środki finansowe pozyskane ze zrealizowanych projektów, a także m.in. dzięki dyscyplinie kosztowej i programowi oszczędnościowemu.
Wśród pięć celów strategicznych Grupa wymienia między innymi efektywne wykorzystanie koncesji wydobywczych oraz dalszą technologiczną optymalizacja rafinerii, a także wprowadzenie nowych produktów i paliw alternatywnych oraz dbałość o standardy jakości. Grupa zamierza również sukcesywnie i powtarzalnie obniżać koszty działalności oraz optymalizować marżę w całym łańcuchu wartości. Wśród celów strategicznych Grupy wymieniono też gotowość do rozwoju i wdrażania innowacji dzięki dedykowanemu funduszowi, nowoczesny model współpracy z ośrodkami naukowymi oraz kreatywne zaangażowanie pracowników.
Grupa Lotos zakłada w strategii na lata 2017 – 2022 podwojenie średniorocznego wyniku EBITDA LIFO w latach 2019 – 2022 do poziomu ok. 4 mld PLN oraz obniżenie współczynnika zadłużenia: dług netto/EBITDA LIFO do poziomu nie wyższego niż 1,5x. Jednocześnie spółka planuje realizację projektów inwestycyjnych na łączną kwotę 9,4 mld PLN w ciągu 6 lat.
W planach jest też pozyskanie bazy rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne) na poziomie nie mniejszym niż 60 mln boe oraz osiągnięcie poziomu wydobycia węglowodorów na poziomie ok. 30 – 50 tys. boe/d (tzn. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej).
„W obszarze wydobywczym Grupa Lotos zoptymalizuje strukturę finansowania oraz będzie sukcesywnie budowała zdrowy i zbilansowany portfel aktywów na bazie znanych dziś projektów inwestycyjnych. Spółka zamierza zwiększyć zaangażowanie w zagospodarowanie złóż, uzupełniać portfel aktywów wydobywczych w oparciu o szanse rynkowe oraz ograniczać udział koncesji dotyczących złóż będących w dojrzałej fazie wydobycia, w całym portfelu aktywów” – czytamy w strategii.
„Działania spółki skoncentrują się wokół ,,hubów” na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a ewentualna dywersyfikacja geograficzna będzie na bieżąco analizowana” – dodano.
W obszarze produkcji koncern zamierza utrzymać przewagę technologiczną w regionie Europy Centralnej i konkurować w dziedzinie innowacji. W pierwszym etapie strategii spółka zrealizuje program inwestycyjny EFRA.
„Spółka analizuje trzy potencjalne kierunki budowania dalszej przewagi konkurencyjnej w oparciu o rozwijane aktywa rafineryjne: (1) budowa kompleksu olefinowego (z ETBE) albo przekierowanie benzyny surowej z eksportu do produkcji benzyn motorowych w celu wydłużenia łańcucha marży zintegrowanej, (2) lub wchodzenie na nowe rynki produktowe z rozszerzoną ofertą wysokomarżowych olejów bazowych drugiej i trzeciej grupy produkowanych z własnego surowca – tj. hydrowaksu, (3) lub zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej i wejście na rynek mocy poprzez budowę elektrociepłowni na własne potrzeby” – podał Lotos w strategii.
W obszarze handlu detalicznego, spółka zakłada organiczny rozwój sieci detalicznej do osiągnięcia liczby 550 stacji paliw w sieci Lotos w 2022 r.
Lotos podał, że w okresie realizacji niniejszej strategii zarząd „będzie dążył” do uzyskania i utrzymywania zdolności dywidendowej grupy.
Spółka zakłada także utrzymanie wskaźnika wypadkowości LTIF (tj. ang. Lost Time Injury Frequency) poniżej 3.
CIRE.PL/Polska Agencja Prasowa