Podsumowanie kwartału GDDKiA | Sektor OZE też czeka na regulacje | Intercity inwestuje w tabor

22 maja 2013, 08:56 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Wyłączenia z eksploatacji pojazdów kolejowych oraz działania kontrolne prezesa UTK

(www.utk.gov.pl)

W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa podróżnych, prezes Urzędu Transportu Kolejowego podjął decyzję o wyłączeniu z eksploatacji elektrycznego zespołu trakcyjnego Kolei Mazowieckich oraz dwóch wagonów PKP Intercity. To kolejne wyłączenia pojazdów kolejowych w ostatnim czasie. Między innymi podczas podobnych działań w okresie Świąt Wielkiej Nocy, prezes UTK wydał decyzje o natychmiastowym wyłączeniu z eksploatacji dziewięciu wagonów pasażerskich.

GDDKiA podsumowuje I kwartał 2013

(www.gddkia.gov.pl)

Z czternastu generalnych wykonawców, sześciu ma wyniki oceniane przez GDDKiA jako dobre. Połowa firm ujętych w zestawieniu poprawiła swoje wyniki w stosunku do tego samego okresu z zeszłego roku. Największą poprawę jeśli chodzi o procentowy udział dobrych próbek wśród wszystkich zbadanych zanotowały Dragados, Strabag, Mota. Böegl a Krýsl jako jedyny z czołówki pogorszył swoje wyniki.

Żmijewski: Inwestorzy w OZE wycofują się z Polski przez brak stabilności

(rynekinfrastruktury.pl)

Według prof. Krzysztofa Żmijewskiego sektor OZE w Polsce hamuje, ponieważ brakuje odpowiednich regulacji pozwalających inwestorom na ocenę ryzyka. Zdaniem naukowca bez rozwoju OZE w naszym kraju nie uda się „domknąć” bilansu energetycznego w latach 2016-2020.

Autostrada-Polska w Kielcach

(www.edroga.pl)

Ponad 400 wiodących firm z całego świata, kilkaset ton nowoczesnego, gigantycznego sprzętu, specjaliści z branży i pokazy dynamiczne. 21 maja rozpoczęły się targi Autostrada-Polska w Kielcach. Potrwają do 24 maja. Kieleckie targi z blisko 20-letnim doświadczeniem, to miejsce spotkań liderów branży i wiodących światowych marek, które każdego roku gromadzi wiodące firmy z całego świata.

Podatki i wysokie ceny energii będą tematami szczytu UE

(PAP)

Głównymi tematami szczytu Rady Unii Europejskiej ma być droga energia oraz unikanie płacenia podatków. „Według wyliczeń KE od 2005 r. ceny energii w UE wzrosły o 37 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych spadły o ok. 5 proc.” – czytamy w depeszy PAP.

Uprzywilejowanie transportu zbiorowego w centrum miasta

(www.edroga.pl)

Na przełomie 2012 i 2013 r. w ramach koncepcji programowo-przestrzennej Al. Jana Pawła II w Warszawie, przygotowywanej w związku z planowaną modernizacją trasy tramwajowej, zostało przeprowadzone badanie wariantów uprzywilejowania ruchu tramwajów. – W trakcie wykonywania tej pracy pojawiło się szereg dylematów i wątpliwości – mówi dr inż. Andrzej Brzeziński z Politechniki Warszawskiej.

Nie chcą, ale… będą musieli. URE zażąda obniżki cen prądu

(RMF FM)

Krzysztof Berenda z radia RMF FM informuje, że Enea, Energa, PGE i Tauron złożyły w poniedziałek wnioski o zatwierdzenie nowych taryf utrzymujących dotychczasowe wysokie ceny energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki jest zdeterminowany, by doprowadzić do jej obniżki, dlatego najprawdopodobniej odrzuci te wnioski.

Zmiana statusu kilku odcinków dróg krajowych

(www.pkd.org.pl)

Do konsultacji społecznych trafiły projekty dwóch rozporządzeń: o pozbawieniu kilku odcinków kategorii drogi krajowej i drugie – o nadaniu innym odcinkom tej kategorii. Dotyczą one głównie miast: Warszawy, Wrocławia, Grudziądza i Gdańska, w których wybudowano nowe drogi. Zmiana kategorii poprzedza wyznaczenie nowego przebiegu dróg.

Zieloni: Rząd broni korporacji i wysokich cen prądu

(rynekinfrastruktury.pl)

Zdaniem Dariusza Szweda z Rady Krajowej partii Zieloni rząd celowo opóźnia przyjęcie ustawy o OZE by w ten sposób hamować rozwój sektora i faworyzować energetykę konwencjonalną. Ustawa ma ułatwić stawianie małych wiatraków i paneli słonecznych Polakom zainteresowanych produkcją własnej energii oraz sprzedażą jej nadwyżek.

PKP Intercity inwestuje w nowy tabor. Nowe wagony, lokomotywy i zespoły trakcyjne będą kosztować ponad 4 mld złotych

(Newseria.pl)

PKP Intercity wyda ponad 4 miliardy złotych na modernizację i wymianę taboru kolejowego. Największy projekt to elektryczne zespoły trakcyjne, które będą wykorzystywane na trasach dalekobieżnych z Gdyni. Do tego spółka kupuje i modernizuje wagony oraz, po raz pierwszy w swojej historii, rozpisała przetarg na nowe lokomotywy spalinowe.

PGE kupiła akcje PGE GiEK

(rynek infrastruktury.pl)

Polska Grupa Energetyczna nabyła 1609 akcji Skarbu Państwa w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

System opłat za drogi w Europie to klęska – uważają europosłowie

(www.pkd.org.pl)

Parlament Europejski na plenarnym posiedzeniu w czerwcu ma zająć się projektem raportu przygotowanego przez Komitet Transportu i Turystyki dotyczącego opóźnień we wdrażaniu systemu Europejskiej Opłaty Elektronicznej (European Electronic Toll Service EETS) obejmującego samochody osobowe. Zdaniem członków Komitetu, państwa członkowskie przejawiają niedostateczne zainteresowanie tym tematem.

Wiceprezes Grupy Azoty: unijne regulacje klimatyczne będę kosztowały nas miliard złotych

(Newseria.pl)

Nawet miliard złotych będzie musiała zainwestować w ciągu dwóch lat Grupa Azoty. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z polityką klimatyczną UE. Tempo unijnych zmian, zdaniem wiceprezesa Grupy, jest zbyt duże. To utrudnia konkurowanie na globalnym rynku, gdzie nie ma tak restrykcyjnych regulacji. Dodatkowo Grupa musi dokończyć konsolidacji spółek.

UZP: wzorzec kontraktu budowlanego

(edroga.pl/PKD)

Do 24 maja Urząd Zamówień Publicznych czeka na opinie w sprawie projektu wzorcowej umowy na roboty budowlane dotyczące inwestycji liniowych. Umowa ma mieć charakter „rekomendacji” dla zamawiających i w założeniu lepiej rozkładać ryzyka między inwestorami a wykonawcami kontraktów drogowych i kolejowych.

RWE inwestuje w energetykę odnawialną w Polsce. Mimo braku regulacji

(Newseria.pl)

RWE, jedna z największych firm energetycznych w Europie, w tym roku zainwestuje w Polsce ponad 200 mln zł. Zamierza budować m.in. farmy wiatrowe, mimo że wciąż nie ma regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii. Koncern wierzy jednak w opłacalność tych elektrowni.