Codzienny przegląd mediów Biznes Alert
Piąty Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
(edroga.pl/Komisja Europejska)
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 6 maja, w Brukseli odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu pieszych jako szczególnie narażonych użytkowników dróg na obszarach miejskich. Gospodarzem konferencji była Komisja Europejska. Spotkanie było jednym z wydarzeń obchodzonego 6-13 maja Globalnego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ.
Potocznik: w tym roku propozycja unijnych zasad ws. gazu łupkowego
(PAP)
Komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik zapewnił, że KE będzie działać w dobrej wierze w ramach starań o nowe regulacje dla sektora łupkowego w Europie. Zastrzega, że niekoniecznie będzie to nowe prawo. Ma to się stać jeszcze w tym roku.
(edroga.pl/Komenda Główna Policji)
Przez kolejnych 10 dni – od piątku 26 kwietnia do niedzieli 5 maja br. włącznie – na polskich drogach doszło do 742 wypadków drogowych. Niestety, na miejscu zginęło w nich 77 osób, natomiast 949 zostało rannych. Policjanci ujawnili również 4549 nietrzeźwych kierujących.
Lotos notuje straty
(PAP)
Produkcja i handel polskiej firmy naftowej przyniosła 49 mln złotych straty operacyjnej w pierwszym kwartale tego roku w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku. Z kolei segment wydobywczy przyniósł zysk operacyjny w sumie 70,3 mln zł. W zeszłym roku było to 134,5 mln zł.
Przewoźnicy pasażerscy po długim weekendzie
(www.utk.gov.pl)
Urząd Transportu Kolejowego przeprowadził w okresie długiego weekendu majowego działania monitorująco-sprawdzające w zakresie bezpieczeństwa pasażerów. Objęły ok. stu pociągów Przewozów Regionalnych oraz PKP Intercity. Prezes UTK wydał decyzje o wyłączeniu z eksploatacji czterech wagonów pasażerskich. Dla porównania podobne kontrole w czasie Wielkanocy przyniosły decyzje o natychmiastowym wyłączeniu z eksploatacji dziewięciu wagonów pasażerskich
Będą straty w sektorze energetycznym
(Rzeczpospolita)
Według maklerów z którymi skontaktowała się Rzeczpospolita, spółki takie, jak PGE, ENEA czy Tauron będą notowały straty netto za pierwszy kwartał tego roku. W przypadku PGE może to być nawet spadek o 27 procent.
W Warszawie powstaje nowe Muzeum Komunikacji
(www.rynek-kolejowy.pl)
Zabytkowy pociąg EW51 został zabrany z Olszynki Grochowskiej – zaalarmowali czytelnicy Rynku Kolejowego. Kto za tym stoi? Okazuje się, że Muzeum Komunikacji – nowa, całkowicie prywatna inicjatywa. Muzeum powstaje przy stacji Warszawa Praga i już w przyszłym roku chce zaprosić odwiedzających.
PGNiG chce wejść na rynek LNG
(Dziennik Gazeta Prawna)
Władze spółki tworzą zespół mający kierować operacją. Podobnym manewrem są zainteresowane także PKN Orlen i Grupa Azoty.
Nie chce kierować Przewozami Regionalnymi
(www.rynek-kolejowy.pl)
Robert Nowakowski, który 2 maja miał objąć stanowisko prezesa Przewozów Regionalnych, nie przyjął proponowanej mu posady – dowiedział się nieoficjalnie „Rynek Kolejowy”.
Przewozy Regionalne oficjalnie nie komentują tych doniesień.
Resort gospodarki chce stworzyć fundusz do interwencji na rynku energii
(Newseria.pl)
Resort gospodarki rozmawia z przedsiębiorcami i instytucjami mogącymi powołać fundusz, który stabilizowałby rynek zielonych certyfikatów. Miały one zachęcać do inwestowania w nowoczesne, ekologiczne technologie, jednak ten instrument okazał się nieskuteczny i mało przewidywalny. Dlatego ministerstwo chce, by jeszcze w tym roku przy wsparciu ze strony państwa powstał fundusz, za pomocą którego możliwa byłaby interwencja na rynku.
Silnik w B787 LOT-u do wymiany
(aeronews.pl)
Trwa wymiana jednego z silników uziemionego na lotnisku w Chicago dreamlinera PLL LOT – podaje stacja TVN24. Usterkę wykryto w ramach trwającego od ub. tygodnia przeglądu maszyny. Marek Kłuciński, rzecznik prasowy polskiego przewoźnika poinformował, że ze względu na fakt uziemienia samolotów przez 3,5 miesiąca, LOT zlecił producentowi silników (Rolls Royce) przeprowadzenie dodatkowego ich przeglądu przed uruchomieniem obu Dreamlinerów.
PERN: trzecia nitka rurociągu „Przyjaźń” ma być ukończona w 2014 roku
(Newseria.pl)
Do zakończenia budowy trzeciej nitki rurociągu „Przyjaźń” zostało zaledwie 61 kilometrów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2002 roku, utknęła w miejscu. Trzecia nitka ma odciążyć dwie pierwsze, których większa część ma ponad 40 lat i ich żywotność właśnie się kończy. Ale to nie znaczy, że trafią na złom – operator rurociągu szuka dla nich nowego zastosowania.
Katowicki Holding Węglowy: unijne pomysły na ochronę środowiska są szkodliwe i mogą spowodować wzrost cen energii
(Newseria.pl)
Katowicki Holding Węglowy sprzeciwia się unijnym pomysłom związanym z ochroną środowiska. Zdaniem przedstawicieli firmy, mogą one doprowadzić do wzrostu kosztów wydobycia węgla, a w konsekwencji do podniesienia cen energii. Kopalnie korzystają bowiem z produktów wytwarzanych przez branże energochłonne, jeśli więc te podrożeją – węgiel też będzie musiał kosztować więcej.