Amerykanie dopingują eksporterów LNG

27 kwietnia 2023, 09:30 Alert

Departament Energii USA (DOE) zaostrza kryteria  przedłużania akceptacji planów eksportu LNG. Dąży do zmniejszenia liczby zezwoleń na eksport dla firm, które nie rozpoczely budowy zakładu skraplania i nie są w stanie dotrzymać terminów eksportu.

Tankowiec LNG. Źródło: Twitter/Polskie LNG, Gaz-System
Tankowiec LNG. Źródło: Twitter/Polskie LNG, Gaz-System

Departament (DOE) wydał w tej sprawie zarządzenie 21 kwietnia, będzie ono opublikowane w urzędowym Rejestrze Federalnym 26 kwietnia. Zarządzenie zmienia politykę Departamentu w zakresie wydawania zezwoleń na eksport LNG do krajów nieobjętych USA umową o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Obecnie większość pozwoleń na taki eksport jest ważna do siedmiu lat od daty udzielenia zezwolenia do rozpoczęcia eksportu. Przy założeniu, jeśli DOE oceni, że ​​eksport leży w interesie publicznym.

Zgodnie z tym nowym zarządzeniem firma, która chce przedłużyć termin rozpoczęcia eksportu, musi rozpocząć budowę zakładu eksportowego przed złożeniem wniosku o przedłużeniem terminu. Musi też wykazać, że nie może dotrzymać dotychczasowego terminu na skutek poważnych, niezawinionych przeszkód. Firma może złożyć nowy wniosek eksportowy. 

Najpoważniejsze i najczęstsze przyczyny braku nowych inwestycji LNG w terminie są dwie: problemy z pozyskaniem finansowania oraz długoterminowych kontraktów z odbiorcami gazu skroplonego. Dotyczy to głównie mniejszych inwestorów. Wielomiliardowe projekty zwykle przyciągają partnerów private equity, co gwarantuje sfinansowanie zakładów eksportowych, rurociągów i tankowców. Wszystkie siedem dużych zakładów eksportowych LNG w USA dotrzymało swoich 7-letnich terminów zakończenia inwestycji. 

W ocenie DOE łączny zaplanowany wolumen LNG zatwierdzony do eksportu do krajów bez umowy o wolnym handlu z USA, wyniesie ponad 49 mld stóp sześc. rocznie, co stanowi prawie połowę obecnej krajowej produkcji gazu ziemnego i mniej więcej czterokrotność wolumenu obecnego eksportu LNG. Jednakże ponad połowa tego wolumenu dotyczy projektów LNG, które jeszcze nie są realizowane. Ta sytuacja „zaciemnia prawdziwy stan popytu na gaz skroplony  z USA i utrudnia DOE ocenę znaczenia nowych aplikacji na zezwolenie eksportowe do krajów bez umowy o wolnym handlu z USA” – ocenia Departament Energii. Nowe zarządzenie pozwoli wyjaśnić te kwestie. Może również pomóc potencjalnym nowym konkurentom prawidłowo ocenić rynki i podjąć właściwe decyzjie. 

DOE skierowało do firm zajmujących się gazem i LNG prośbę o informacje na temat strategii i technologii, które te firmy wdrażają lub mogą wdrożyć w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Departament Energii USA / Teresa Wójcik

Sikora: Ceny gazu powinny spadać, ale nie za bardzo, by nie zaszkodzić dostawom LNG (ANALIZA)