Spółka Baltic Power podpisała z konsorcjum instytucji finansowych umowy kredytowe na finansowanie projektu budowy morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy do 1200 MW, podał Orlen w komunikacie. Wysokość wsparcia wynosi 3,6 mld euro na 23 lata.
Projekt morskiej farmy wiatrowej jest realizowany przez Baltic Power, w oparciu o umowę wspólnego przedsięwzięcia pomiędzy Orlen, Baltic Power oraz NP Baltic Wind, spółką z grupy kapitałowej Northland Power. Orlen posiada ponad 51 proc. udziałów w Baltic Power.
Jak podano, całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem (w kwocie ok. 4,05 mld euro), a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.
Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej planowane jest w 2023 roku, a oddanie inwestycji do użytkowania planowane jest na 2026 rok.
Morską farmę wiatrową Baltic Power będzie tworzyło 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 200 metrów pracujących na obszarze ok. 130 km2. Farma zostanie zlokalizowana około 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa oraz Łeby, gdzie powstanie port serwisowy farmy. Po zakończeniu budowy farma będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
Morze Bałtyckie powoli staje się nowym centrum energetycznym kraju. Na akwenie swoje farmy wiatrowe wraz z zagranicznymi dostawcami mają również stawiać PGE, Polenergia i ZE PAK. Morska energetyka wiatrowa ma odpowiadać za 5,9 GW w 2030 roku i 18 GW w 2040 roku.
Orlen / Jacek Perzyński
Polacy i Kanadyjczycy ruszają z budową pierwszego przyłącza morskich farm wiatrowych