Energia elektryczna

Bando: Giełdowa Platforma Informacyjna wystartowała

Towarowa Giełda Energii uruchomiła dzisiaj Giełdową Platformę Informacyjną (GPI) www.gpi.tge.pl, na której znajdują się uaktualniane na bieżąco, transparentne i uporządkowane dane dotyczące rynku energii elektrycznej w Polsce.

GPI jest również przygotowana do publikacji informacji wynikających z wypełniania obowiązków zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej REMIT. Giełdowa Platforma Informacyjna powstała przy współpracy Towarowej Giełdy Energii z uczestnikami z rynku energii. “Z wielką satysfakcją przyjąłem wiadomość o sfinalizowaniu prac nad realizacją inicjatywy regulatora, dotyczącej stworzenia Giełdowej Platformy Informacyjnej. Wprowadzenie narzędzia, umożliwiającego równy dla wszystkich – bez względu na czas i miejsce – dostęp do informacji o stanie systemu elektroenergetycznego w kraju, uważam za ważny krok w kierunku równoważenia interesów wszystkich uczestników rynku. Jestem przekonany, że możliwość korzystania z kompletnego, aktualizowanego na bieżąco katalogu informacji o rynku, będzie impulsem do rozwoju konkurencyjności w sektorze elektroenergetycznym” – powiedział Maciej Bando, Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Projekt był odpowiedzią na apel Prezesa URE z dnia 16 stycznia 2012 r. o stworzenie ogólnodostępnej platformy informacyjnej o stanie systemu elektroenergetycznego w kraju. W skład zespołu roboczego GPI poza Towarową Giełdą Energii, weszły następujące podmioty: Urząd Regulacji Energetyki, Polskie Sieci Energetyczne, Tauron Polska Energia, PKP Energetyka, Vattenfall, PGE Polska Grupa Energetyczna, Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA, Towarzystwo Obrotu Energią, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. Dodatkowo TGE nawiązała współpracę z ACER w zakresie przygotowania aktów wykonawczych do rozporządzenia REMIT, aby na bieżąco śledzić projektowane rozwiązania.

“Cieszę się, że prace dobiegły końca i możemy zaprezentować funkcjonalność i wartość Platformy. Jestem przekonany, że zaangażowanie uczestników rynku do aktywnego korzystania z oferowanego przez nas narzędzia przyczyni się do poprawy funkcjonowania hurtowego rynku energii, a zwłaszcza jego transparentności. Szybki dostęp do aktualnych, czytelnie zaprezentowanych bieżących i planowanych danych o stanie systemu elektroenergetycznego to zupełnie nowa jakość na rynku. Rozpoczęliśmy już prace nad kolejnym projektem – GPI Gaz”. – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii.

Giełdowa Platforma Informacyjna składa się z trzech głównych części: dotyczącej obowiązków wynikających z REMIT, systemu elektroenergetycznego (m.in. generacja, zapotrzebowanie na energię elektryczną, plany remontów, moce wytwórcze) oraz danych giełdowych. Podstawowym celem funkcjonowania GPI jest dostarczenie transparentnych, aktualnych informacji, które pomogą uczestnikom rynku w podejmowaniu decyzji handlowych.

Do czasu wejścia w życie aktów wykonawczych Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) i Komisji Europejskiej, autoryzowani uczestnicy rynku będą udostępniać na GPI dobrowolnie tzw. Ważne Informacje Transakcyjne (WIT) wynikające z Rozporządzenia REMIT. Będą to robić równolegle z obowiązkową publikacją tych informacji na własnych stronach internetowych. Komunikaty te dotyczą między innymi – zdarzeń planowanych, zdarzeń nieplanowanych (awarii) oraz innych istotnych informacji z rynku energii elektrycznej.

TGE będzie ubiegać się o status RIS (Regulated Information Service) oraz RRM (Regulated Reporting Mechanism) w ACER. Komisja Europejska i ACER nie ogłosiły jeszcze aktów wykonawczych oraz wymogów jakie należy spełnić, aby uzyskać rejestrację. TGE bierze udział w projekcie pilotażowym mającym wypracować rozwiązania dla Unii Europejskiej.


Powiązane artykuły

Wolna Wigilia za rok. Jest jednak haczyk

Sejm przyjął nowelę ustawy wiatrakowej. Prezydent kontra rząd

Jest odpowiedź prezydenta Andrzeja Dudy na decyzję rządu o dołączeniu poprawki w sprawie mechanizmu mrożenia cen energii do nowelizacji ustawy...
Konferencja ministerstwa klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Mrożenie cen energii przed wakacjami Sejmu. Będzie zgrzyt z prezydentem?

We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że mechanizm mrożenia cen energii zostanie przedłużony do końca 2025 roku. Ministerstwo klimatu i...

Aukcja dogrywkowa na 2029 rok przewiduje ponad 5 000 MW

Resort klimatu przedstawił nowy projekt rozporządzenia dotyczący aukcji dogrywkowej na rynku mocy dotyczący dostaw na 2029 rok. Wcześniej wskazywano, że...

Udostępnij:

Facebook X X X