Bloomberg: Włoski Saipem położy rury Nord Stream 2

13 stycznia 2016, 07:00 Alert

(Bloomberg/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała we wtorek 12 stycznia agencja Bloomberg, powołując się na dwa źródła zaznajomione z sytuacją, głównym kandydatem do budowy gazociągu Nord Stream 2 jest włoska spółka Saipem.

Według wypowiedzi jednego z rozmówców agencji, Saipem zamierza zbudować wspomnianą magistralę za 9,9 mld euro (10,3 mld dolarów). Drugie źródło – anonimowy rosyjski urzędnik – stwierdziło, że Saipem już prowadzi rozmowy z Gazpromem i jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem, biorąc pod uwagę jego doświadczenie w budowie gazociągu Nord Stream 1.

Jak zauważa Bloomberg, Włosi odmówili komentarza w sprawie ich możliwego uczestnictwa w projekcie Nord Stream 2.

Co ciekawe, 11 stycznia szef włoskiej spółki ENI, do której należał Saipem, Claudio Descalzi powiedział, że nie rozważał udziału w projekcie gazociągu Nord Stream 2. – Nie rozważaliśmy, nie rozważamy i nie będziemy rozważali uczestnictwa w Nord Stream 2 – powiedział Descalzi.

We włoskich mediach trwają jednak spekulacje na temat udziału Włochów w tym projekcie, który krytykuje m.in. Polska. Rzym także odnosił się dotąd do niego krytycznie. Być może propozycja wejścia włoskiej firmy do projektu jest formą nacisku Moskwy na niego.

Więcej:

Włoski Saipem zbuduje Nord Stream 2? „To byłby koniec Unii Energetycznej”

Rosja zabiega o wsparcie Włoch dla Nord Stream 2

Niemcy zabiegają o Nord Stream 2 przed wizytą unijnego komisarza w Polsce

Jakóbik: Obrażanie się na Brukselę nie pomoże Polsce ws. Nord Stream 2