EnergetykaGaz.

Buzek: Polski rząd powinien zabiegać o wspieranie gazu w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Fot. Bartłomiej Sawicki

Unia Europejska była skłonna finansować gaz, czego przykładem były nakłady na rzecz terminalu gazowego w Świnoujściu, połączenia międzysystemowe czy Baltic Pipe. Teraz będzie coraz trudniej o środki tego typu. – Musimy sprostać pięciu elementom, aby dostać duże pieniądze na gaz – wskazał prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego podczas Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Pięć elementów

Jerzy Buzek powiedział, że należy pamiętać o blokadach. – Chodzi o koniec finansowania gazu przez Europejski Bank Inwestycyjny. Polsce nie udało się tego zablokować. Drugi element to unijna taksonomia, a więc klasyfikacja ze względu na zrównoważone inwestycje, zakłada możliwość finansowania inwestycji o poziomie emisji 100g/KWh, co oznacza koniec wspierania gazu – wskazał.

– Może ona wspierać jedynie technologie CSS. Podkreśla się rolę Funduszu Spójności, ale i tam środki na potrzeby gazu będą wygaszane, lecz my Parlamencie Europejskimi jesteśmy w stanie to zmienić. Jest wreszcie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Komisja zaproponowała brak możliwości wspierania gazu, a rządy, w tym Polski, nie zgodziły się na to. My w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii utrzymaliśmy możliwość wspierania gazu i będziemy o to walczyć w trilogach dotyczących rozmów o finalnym kształcie budżetu unijnego i Funduszu Odbudowy – powiedział.

Dodał, że rząd powinien kierować się pięcioma punktami, aby myśleć o finansowaniu gazu. Powiedział, że warto pamiętać, iż to technologia przejściowa, o 50 procent mniej emisyjna niż węgiel. – To możliwość transportowania paliw przyszłości takich jak wodór, niwelowanie ubóstwa energetycznego, wspieranie OZE i tworzenie z gazu infrastruktury pełniącej rolę stabilizującej dla energetyki i wreszcie spójność projektów węglowych, regionalnych – zaznaczył Jerzy Buzek.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Czy energetyka stanie się priorytetem Inicjatywy Trójmorza? (RELACJA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X