Rząd ujawnił co zamierza zrobić z ceną maksymalną energii w drugiej połowie roku

17 kwietnia 2024, 14:00 Alert

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska odniosła się do projektu ustawy dotyczącym między innymi wprowadzenia bonu energetycznego. Zadeklarowała, że jej resort chce, by cena maksymalna wzrosła do 500 zł za MWh przy jednoczesnym zniesieniu limitów zużycia.

16 kwietnia 2024 roku został złożony projekt ustawy o bonie energetycznym i zmianie niektórych innych ustaw. Jeżeli wejdzie on w życie w drugiej połowie 2024 roku, podniesie cenę maksymalną za MWh z 412 do 500 zł. Nowy próg będzie dotyczył wszystkich gospodarstw domowych, niezależnie od zużycia energii elektrycznej.

– Maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych – poinformowała w środę Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Agencja przekazała, że jeżeli wszystko pójdzie po myśli resortu, to zmiany zostaną wdrożone 1 lipca 2024 roku. Zdaniem minister skutki finansowe ustawy są skalkulowane, w przybliżeniu, na 4,2 miliarda złotych na koszty bonów energetycznego i rekompensaty.

– Znacznie schodzimy z kosztów tego programu, a efekty będą bardzo zbliżone – podała minister.

ISBnews poinformowało, że projekt ustawy będzie dzisiaj rozpatrzony przez Komitety Stały Rady Ministrów.

Bon energetyczny ma dotyczyć gospodarstw domowych, których dochód nie przekracza 2500 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 1700 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Jego odbiorcami mają być wrażliwi odbiorcy energii elektrycznej i domostwa wykluczone z dodatku mieszkaniowego z uwagi na nadmetraż. Według minister Hennig-Kloski bon obejmie około 3,5 miliona gospodarstw domowych.

– Oceniamy, że jest ogromna przestrzeń na rynku do obniżki taryf na energię elektryczną, czas by spółki przestały generować nadzwyczajne zyski – powiedziała Hennig-Kloska cytowana przez ISBnews.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, przedsiębiorstwa energetyczne będą musiały przedłożyć prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki zmiany taryf z okresem ich wprowadzenia nie dalszym niż 31 grudnia 2025 roku.

Obecnie ceny energii są zamrożone do czerwca bieżącego roku. Obecny pułap cenowy to 412 zł/MWh przy limicie zużycia 1,5 MWh przy gospodarstwach domowych, zwiększonym do 1,8 jeżeli jest tam osoba niepełnosprawna oraz 2 MWh w stosunku do rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny.

Polska Agencja Prasowa / ISBnews / Marcin Karwowski

Instrat: Nowy wykres produkcji energii ze źródeł emisyjnych i bezemisyjnych