Chiny atakują USA na COP26. „To nie my wycofaliśmy się z porozumienia paryskiego”

3 listopada 2021, 15:00 Alert

Zhang Jun, stały przedstawiciel Chin przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), powiedział, że „walka ze zmianami klimatu wymaga zdecydowanego zaangażowania i ciągłych działań, a nie pustych sloganów”.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Spór USA-Chiny na COP26

Chiny, największy emitent gazów cieplarnianych na świecie, były obiektem krytyki w związku z COP26 z powodu małej reprezentacji na szczycie i brakiem woli działań na rzecz klimatu.

Zhang napisał na Twitterze, że „świat nie potrzebuje pustych sloganów, ciągle zmieniających się polityk, luksusowych samochodów i świty, by przeciwdziałać zmianom klimatu, czy nieodpowiedzialnego narażania wielu ludzi na infekcje”. Dodał, że „Chiny ogłosiły swoje cele w zakresie szczytu emisji dwutlenku węgla i neutralności klimatycznej oraz wydały plan działania i politykę, a osiągnięcia tego kraju są powszechnie uznawane”. – Chiny żarliwie wspierają działania na rzecz klimatu. To nie my wycofaliśmy się z porozumienia paryskiego – napisał na Twitterze.

Zauważając, że USA wielokrotnie wycofywały swoją politykę klimatyczną, wezwał USA do zaprzestania zrzucania winy, ponoszenia odpowiedzialności i podjęcia konkretnych działań.

Reuters/Michał Perzyński

Kerry na COP26: Świat ma 60 procent szans na osiągnięcie celu 1,5 stopnia Celsjusza