Chiny nie ulegają presji Trumpa. Bronią porozumienia klimatycznego

1 czerwca 2017, 13:00 Alert

Chiny zapowiedziały, że będą nadal respektować warunki porozumienia klimatycznego niezależnie od decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa, który rozważa wycofanie USA z tego układu, zawartego w 2015 roku w Paryżu. Decyzja Białego Domu ma zapaść w czwartek około godz. 21 polskiego czasu.
Podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku Trump krytykował porozumienie klimatyczne, a
globalne ocieplenie nazwał „oszustwem mającym na celu osłabienie amerykańskiego przemysłu”. Źródło na które powołuje się Reuters stwierdza, że Trump przygotowuje się do wycofania się z umowy.

fot. Flickr

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych  Hua Chunying powiedziała, że porozumienie zostało osiągnięte w niełatwy łatwy sposób i jest to najszerszy, możliwy konsensus społeczności międzynarodowej.
– Zmiany klimatu są globalnym wyzwaniem. Nie ma kraju, który może się od nich odciąć – dodał. – Bez względu na to na jakie zmiany zdecydują się politycy w innych krajach, Chiny będą podążać w stronę  zielonej, zrównoważonej koncepcji rozwoju, wzmacniając działania na rzecz radzenia sobie ze zmianami klimatu. Chiny będą sumiennie przestrzegać porozumienia paryskiego – podkreślił rzecznik chińskiego MSZ. – Jednocześnie będziemy nadal zdecydowanym zwolennikami i promotorami globalnego procesu klimatycznego i będziemy aktywnie uczestniczyć w wysiłakch  w tym zakresie – dodał.

Chiny deklarują także gotowość do współpracy ze wszystkimi stronami,  które chcą chronić osiągnięcia porozumienia paryskiego, promować realizację jego zapisów. Chcą skutecznie wprowadzać je w życie i promować „zielony świat” oraz niskoemisyjny, zrównoważony rozwój. Rzecznik zapytany o to, czy Chiny kontaktowały się z administracją Trumpa w sprawie porozumienia powiedział, że Chiny i Stany Zjednoczone mają bliskie kontakty w szerokiej gamie tematów, w tym także tym.

Jak pisze Reuters, polityka klimatyczna była zagadnieniem zbliżającyhm poprzednią administracją prezydenta Obamy w Waszyngtonie do polityków w Pekinie. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w czwartek ogłosi decyzję w sprawie ewentualnego wycofania się z porozumienia klimatycznego.

Zdaniem amerykańskich mediów Trump zamierza się z niego wycofać. Podczas ostatniego szczytu G7 odmówił zobowiązania się do realizacji postanowień porozumienia klimatycznego z 2015 r. o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Trump: W czwartek ogłoszę decyzję ws. porozumienia klimatycznego