Cypr planuje ograniczyć emisyjność armii

21 lipca 2024, 10:00 Alert

Cypr od września rozpocznie proces zasilania swoich obiektów wojskowych, między innymi baz i obozów, za pomocą energii słonecznej. Ma to na celu dekarbonizację sektora militarnego.

Fotowoltaika. Fot.

Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała, że na Cyprze obiekty wojskowe, jak magazyny czy obozy, będą zasilane energią słoneczną. Projekt rusza we wrześniu bieżącego roku, a ma być zakończony w 2027 roku. Szacowany koszt to 19 miliardów euro, a koszty będą pokryte ze środków unijnych.

Na południu wyspy, niedaleko miasta Limassol, zbudowana będzie duża baza marynarki wojennej z której będą mogły korzystać okręty krajów unijnych, w tym dostarczające pomoc humanitarną na Bliski Wschód.

W lutym bieżącego roku został zaprezentowany raport UE „Zazielenienie armii” (Greening the armies) dotyczący emisyjności wojska i możliwości jego dekarbonizacji. Wojsko odpowiada za 5,5 procent światowej emisji dwutlenków węgla. Jednym z wniosków było zasilenie budynków administracyjnych i szkoleniowych zieloną energią. Podobne rozwiązanie jak zapowiedziane na Cyprze są już wykorzystywane m.in. przez USA i Austrię.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Karwowski: Czy zielona armia to silna armia?