Czas na zieloną ustawę | Na kolei będzie bezpieczniej | Leo Express musi uzupełnić dokumenty

13 czerwca 2013, 08:30 Alert

ENERGETYKA

Kurella chce opóźnienia obliga

(Puls Biznesu)

Nowy wiceprezes PGNiG Jerzy Kurella planuje przygotować spółkę do działania na zliberalizowanym rynku gazu. Według niego powinna w tym zakresie współpracować z Urzędem Regulacji Energetyki. Odciąga jednak w czasie wizję wprowadzenia obligo gazowego. „Rynek się nie zawali” – twierdzi Kurella. URE nie widzi jednakże powodu dla zmiany harmonogramu.

500 nowych złóż

(nettg.pl)

Państwowy Instytut Geologiczny opublikował nowe dane na temat złóż kopalin w Polsce. Uzupełnił je o 500 nowych. Obecnie bilans tworzony przez PIG jest na bieżąco aktualizowany wraz z postępującym rozpoznaniem złóż.

Czas na zieloną ustawę

(Rzeczpospolita)

Karolina Baca-Pogorzelska z Rzepy zastanawia się czy zielona energia dostanie ustawę. Do końca czerwca mają być znane nowe propozycje rządu. Regulacje będą wspierać OZE ale tak, by nie uderzać w przedsiębiorców i windować cen energii elektrycznej. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi premiera Donalda Tuska. Wsparcie będzie mniejsze, niż oczekiwali tego inwestorzy w energetykę wiatrową. Dzięki lobbystom PSL możliwe, że duże wsparcie otrzymają biopaliwa. Udział OZE w światowym miksie energetycznym to nadal tylko 2,4 procent.

Ukraińcy sprowadzają zachodni gaz przez Polskę

(Rzeczpospolita)

Ukrtransgaz poinformował, że w maju sprowadził z Polski 129 mln m3 surowca. Zanotował tym samym wzrost o 21 procent w stosunku do kwietnia. Jednocześnie zmniejszył dostawy z Rosji o 27 procent.

INFRASTRUKTURA

Kolejne projekty poprawy bezpieczeństwa na kolei zrealizowane

(www.transport.gov.pl)

Minister transportu Sławomir Nowak zorganizował naradę dotyczącą poprawy bezpieczeństwa transportu kolejowego. W spotkaniu w siedzibie resortu transportu, na zaproszenie ministra, wzięli udział podsekretarz stanu w MTBiGM odpowiedzialny za transport kolejowy Andrzej Massel, prezes UTK Krzysztof Dyl, prezes PKP PLK Remigiusz Paszkiewicz oraz wiceprezesi PKP PLK Andrzej Pawłowski i Filip Wojciechowski. Minister Andrzej Massel odniósł się to stanu projektów bezpieczeństwa na kolei realizowanych przez ministerstwo.

FCC poległo pod Szczuczynem

(www.gddkia.gov.pl)

O zamiarze odstąpienia od umowy na budowę 8-kilometrowego odcinka obwodnicy Szczuczyna w woj. podlaskim poinformował Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad koncern FCC (wykonawca tego kontraktu). Budowa tej obwodnicy rozpoczęła się we wrześniu 2012 r. i miała potrwać 15 mies. Obecnie – pomimo upływu ponad połowy czasu na realizacje kontraktu – wykonawca wykonał 16 proc. prac.

Budowa obwodnicy Kielc – zmiana organizacji ruchu na węźle w Chęcinach

(www.gddkia.gov.pl)

Zmiana organizacji ruchu planowana jest w obrębie węzła w Chęcinach budowanego w ramach obwodnicy Kielc w ciągu drogi ekspresowej S7. Wykonawca planuje likwidację trzech tymczasowych rond , z których dotychczas korzystali kierowcy. Otwarty zostanie dla ruchu tymczasowego nowowybudowany wiadukt w obrębie węzła, stanowiący docelową łącznicę dla relacji Kielce – Kraków.

Przerwa w działaniu systemu e-IC

(www.plk-sa.pl)

PKP PLK SA informuje, że nastąpiła zmiana terminu planowanych prac modernizacyjnych i odbędą się one w nocy z 17 na 18  czerwca 2013 roku. W związku z tym od godziny 01:00 do 07:00 nastąpi przerwa w dostępie do systemu sprzedaży elektronicznej biletów e-IC.

Konferencja na temat transportu lotniczego w Bukareszcie

(www.ulc.gov.pl)

W Bukareszcie odbyła się konferencja na temat transportu lotniczego, „Bucharest Air Transport Conference 2013 – Towards Achieving Unity In Air Transport”, w której na zaproszenie lotniczych władz Rumunii uczestniczył prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Ołowski. Konferencja została podzielona na pięć paneli tematycznych, podczas których poruszono zagadnienia związane m.in. z wpływem aktywności wulkanicznej na transport lotniczy, niezależnością finansowania a dostępnością do rynku FAB-ów.

PLK nieugięta: Leo Express musi uzupełnić dokumenty

(www.rynek-kolejowy.pl)

Zarządca infrastruktury poinformował przedstawicieli Dolnośląskich Linii Autobusowych (DLA) i czeskiej spółki Leo Express, że nie zmienił swojej decyzji odnośnie wymaganych dokumentów. Przewoźnicy nie wykluczają odwołania się do sądu. Przedstawiciel PLK poinformował przewoźników na spotkaniu, że z dokumentów otrzymanych z Ministerstwa Transportu i UTK wynika obowiązek pozyskania przez DLA decyzji o otwartym dostępie.