AlertWszystko

Czy prawo UE może zablokować Nord Stream 2?

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

(EurActiv/Wojciech Jakóbik)

Według portalu EurActiv.com na szczycie Rady Europejskiej 17-18 grudnia zostanie poruszony temat zgodności projektu gazociągu Nord Stream 2 z prawem unijnym. Rozbudowa bałtyckiej magistrali może zagrozić rozwojowi rynku Europy Środkowo-Wschodniej i tranzytowi przez Ukrainę.

Część prawników uważa, że prawo unijne dotyczy tylko naziemnych odcinków gazociągów, a zatem w przypadku Nord Stream, tylko niemieckiej części magistrali. Część podmorska jest całkowicie wyłączona spod reżimu zasady dostępu strony trzeciej, która zakłada wolny dostęp do przepustowości gazociągu. Z innego punktu widzenia, prawo unijne powinno dotyczyć także niemieckiej strefy ekonomicznej, sięgając 200 km w morze.

Według źródeł w Komisji Europejskiej panuje istotny spór na ten temat między krajami członkowskimi. Komisja rozmawia już z niemieckim operatorem gazociągów Bundesnetzagentur. EurActiv przypomina, że kraje unijne, przez których strefy ekonomiczne miałyby przebiegać trzecia i czwarta nitka Nord Stream zakładane w nowym projekcie, mogą zablokować budowę. Choć według deklaracji Rosjan gazociąg ma ciągnąć się zgodnie ze szlakami dwóch istniejących nitek, pod uwagę brane są trzy alternatywne szlaki: przez fińską i szwedzką strefę ekonomiczną, przez estońską i szwedzką, przez estońską, łotewską i szwedzką strefę. W żadnym z projektów nie uwzględniono szlaku przez polską strefę ekonomiczną. Według EurActiv.com pozostałe kraje mogą zablokować budowę. Według rozmówcy portalu w Brukseli byłaby to najprostsza droga do storpedowania projektu.

Route Corridor Options
Proponowane szlaki Nord Stream 2. Źródło: Nord Stream AG

Możliwe jest także wykorzystanie narzędzi antymonopolowych. Po ukończeniu Nord Stream 2 Niemcy odbieraliby ponad 60 procent gazu ziemnego z jednego kierunku – z Rosji.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X