CiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

NFOŚiGW dofinansuje odwierty geotermalne, a FEnIKS modernizację oczyszczalni ścieków

Konferencja we Wrześni podczas, której poinformowano o dotacjach. Źródło: NFOŚiGW

NFOŚiGW poinformował o przekazaniu blisko 115 milionów złotych celem dofinansowania odwiertów geotermalnych w siedmiu lokalizacjach. Przekazał również, że ponad 50 milionów złotych z FEnIKS wesprze modernizację oczyszczalni ścieków i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o przekazaniu prawie 115 milionów złotych na odwierty geotermalne w siedmiu lokalizacjach: Wrześni (blisko 11 milionów), Włocławku (20 milionów), Kruszwicy (25 milionów), Barlinku (ponad 10 milionów), Policach (ponad 18 milionów), Kaliszu (prawie 15 milionów) i Kazimierzu Biskupim (niemal 16 milionów). Dofinansowanie odbywa się w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce), który jest finansowany ze środków NFOŚiGW.

Udostępnianie wód termalnych w Polsce

Program zapewnia 100-procentowe dotacje na prace poszukiwawczo-rozpoznawcze. Fundusz przewiduje spożytkować 708 milionów złotych na realizacje programu w latach 2020-2028. 685 milionów złotych przeznaczonych jest na dotację, pozostała część (50 milionów złotych) przyjmie formę uzupełniających pożyczek.

Pierwszy nabór wniosków zakończył się w 2022 roku i poskutkował podpisaniem 15 umów z samorządami. W drugim konkursie przyznano dofinansowanie 28 projektom.

W przypadku gdy odwiert wskaże potencjał do wykorzystania gospodarczego, spółki ciepłownicze mogą zabiegać o dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej. Środki mogą pochodzić z programu „OZE- źródło ciepła dla ciepłownictwa” lub ze środków zagranicznych.

FEnIKS sfinansuje modernizację oczyszczalni i infrastruktury wod-kan

NFOŚiGW poinformował, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrześni realizuje projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Aglomeracji Września”, który wyniesie 78 milionów złotych. Ponad 44 milionów złotych zostało dofinansowane w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimatu Środowisko (FEnIKS).

Prace we Wrześni zakładają modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków komunalnych, a dokładniej części biologicznej i mechanicznej oraz rozbudowę części osadowej. Na skutek tych działań zwiększy się jej przepustowość o prawie 40 procent oraz poprawi proces oczyszczania ścieków. Projekt zakłada również wymianę około dwóch kilometrów sieci wodociągowej, budowę trzech ujęć wody i wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Inwestycja ma zostać zakończona do końca 2027 roku.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie otrzyma dziewięć milionów złotych z FEnIKS. Posłużą sfinansowaniu modernizacji tamtejszej oczyszczalni ścieków i budowy sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Projekt wyniesie ponad 19 milionów złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej / Marcin Karwowski

Gerigk: Polska potrzebuje nowych technologii by ochronić morską energetykę (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...

Udostępnij:

Facebook X X X