AlertWszystko

Eastring: Narzędzie dywersyfikacji albo szlak dostaw gazu z Nord Stream 2 na Bałkany

Źródło: Eastring.eu

(oenergetice.cz/Bnr.bg/Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik)

Operatorzy gazociągów, słowacki Eustream oraz bułgarski Bulgartransgaz, podpisali wczoraj w Sofii list intencyjny dotyczący projektu gazociągu Eastring, który miałby przesyłać gaz z Europy zachodniej przez Słowację na Bałkany. Pojawia się jednak pytanie, czy ta infrastruktura może posłużyć do tłoczenia na południe Europy rosyjskiego gazu z planowanego gazociągu Nord Systemu 2.

Eustream i Bulgartransgaz w podpisanym 9 czerwca liście intencyjnym dot. budowy nowej sieci gazociągów w Europie Środkowo–Wschodniej zobowiązały się do współpracy na rynku oraz w ramach pozyskiwania wsparcia finansowego ze strony Brukseli. Eastring łączyłaby Słowację z Bałkanami dzięki istniejącym rurociągom na Ukrainie, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Bułgarii oraz budowie połączeń między nimi. Jego konstrukcja pozwoli także na dostarczanie gazu z Europy Zachodniej na Bałkany i do Turcji. Gazociąg będzie dwukierunkowy, a więc da możliwość słania surowca przy pomocy Korytarza Północ – Południe.

Źródło: Eastring.eu
Źródło: Eastring.eu

Przepustowość początkowa szacowana jest na ok. 15-20 mld m3 gazu. Projekt może pomóc Bułgarii w realizacji zadeklarowanego przez nią zamierzenia stania się regionalnym centrum handlu gazu. Jak informuje Bułgarskie Radio, Eastring umożliwi dostawy gazu z Austrii przez Słowację do planowanego bałkańskiego hubu gazowego w pobliżu bułgarskiego portu nad Morzem Czarnym Warna.

– Korytarz niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej –  powiedział minister gospodarki Słowacji Peter Ziga. Plan importu gazu z Austrii może jednocześnie oznaczać, że w przyszłości na Bałkany za pośrednictwem już istniejącej oraz mającej powstać w infrastrukturze austriackiej i niemieckiej, gazociągów EUGAL oraz BACI, gaz dla południa Kontynentu może być słany z Nord Stream 2. W ten sposób Gazprom mógłby sięgnąć po bałkański rynek bez konieczności budowy kontrowersyjnego gazociągu przez Morze Czarne. Pierwszy projekt tego typu – South Stream – zablokowała Komisja Europejska. Drugi – Turkish Stream – nie ma poparcia Turcji, z którą Rosja jest obecnie skonfliktowana. Pomimo problemów Moskwa deklaruje nadal chęć budowy gazociągu czarnomorskiego.

Źródło: Die Welt
Źródło: Die Welt

Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X