Energetyka

Eksperci wzywają Międzynarodową Agencję Energetyczną do zmiany priorytetów w polityce energetycznej

Energetyka wiatrowa w Kazachstanie. Źródło: Flickr

Najnowszy raport byłych ekspertów MAE sugeruje, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) powinna zrezygnować z dotychczasowego nacisku na transformację energetyczną i skupić się na innych aspektach polityki energetycznej.

Najnowszy raport sugeruje, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) powinna zrezygnować z dotychczasowego nacisku na transformację energetyczną i skupić się na innych aspektach polityki energetycznej. 

Autorzy raportu argumentują, że obecne podejście IEA może nie uwzględniać w pełni globalnych potrzeb energetycznych oraz wyzwań związanych z bezpieczeństwem dostaw energii. Zalecają oni, aby Agencja zwróciła większą uwagę na rozwój i inwestycje w tradycyjne źródła energii, takie jak ropa i gaz, które nadal odgrywają kluczową rolę w zaspokajaniu światowego zapotrzebowania na energię. 

W odpowiedzi na te sugestie, przedstawiciele IEA podkreślili, że ich dotychczasowa strategia opiera się na dążeniu do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zwrócili uwagę na znaczenie inwestycji w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną w kontekście globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. 

Debata na temat przyszłych priorytetów IEA odzwierciedla szerszą dyskusję w społeczności międzynarodowej na temat równoważenia potrzeb energetycznych z celami klimatycznymi. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, zwłaszcza w krajach rozwijających się, kluczowe jest znalezienie kompromisu między zapewnieniem dostępu do niezawodnych źródeł energii a koniecznością ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. 

Warto zauważyć, że niektóre kraje i przedsiębiorstwa energetyczne już teraz dostosowują swoje strategie, kładąc większy nacisk na rozwój technologii niskoemisyjnych oraz inwestycje w odnawialne źródła energii. Przykładem może być rosnąca liczba projektów związanych z energią wiatrową i słoneczną, a także inicjatywy mające na celu poprawę efektywności energetycznej w różnych sektorach gospodarki. 

Reuters / Biznes Alert

Norwegia wznawia prace nad projektem wychwytywania dwutlenku węgla w Oslo


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X