Elektrociepłownia Kalisz rozpoczyna budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej

8 listopada 2021, 17:15 Alert
ciepłownictwo
fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

W Elektrociepłowni Kalisz, wchodzącej w skład aktywów ciepłowniczych Energi z Grupy Orlen, rozpoczęła się realizacja budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy ok. 50 MWt – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Grupy Energa.

Inwestycja w Elektrociepłowni Kalisz

– Docelowy model działania kaliskiej elektrociepłowni będzie zbliżony do tego, jaki realizowany jest już w Elektrociepłowni Elbląg – będzie łączył KRS z blokiem silników gazowych (BSG). W skład KRS w Kaliszu wejdą trzy kotły wodne, gazowe – dwa o mocy cieplnej ok. 20 MWt oraz jeden o mocy 10 MWt. BSG będzie z kolei dysponował mocą ok. 20 MWt (oraz mocą elektryczną ok. 20 MWe) – czytamy w przekazanym komunikacie.

Jak podaje Energa w informacji prasowej  – w ramach inwestycji w KRS w Kaliszu trwają już prace projektowe i organizacyjne. Do końca bieżącego roku planowane jest wykonanie projektu podstawowego, a także demontaż dwóch nieczynnych od 2002 i 2015 roku kotłów węglowych WR-25. Budowa KRS będzie realizowana w oparciu o nowoczesne jednostki wytwórcze dostarczone przez największego na świecie producenta przemysłowych kotłów parowych i wodnych – firmę Bosch.

Oddanie KRS do użytku planowane jest na 2023 rok. Z kolei uruchomienie BSG planowane jest na 2025 rok. W przypadku tej jednostki trwa postępowanie przetargowe na wykonawcę inwestycji.

Dla zabezpieczenia ciągłości dostaw i zapewnienia odpowiedniej mocy w miejskim systemie ciepłowniczym, na czas realizacji programu inwestycyjnego dwa kotły wodne typu WR-25 zostaną poddane redukcji mocy w paliwie do wartości poniżej 25 MWt oraz modernizacji układu odpylania spalin. Pozwoli to właścicielowi kaliskiej elektrociepłowni, spółce Energa Kogeneracja, na pozostawienie ich w rezerwie najpóźniej do końca 2029 roku. Według założeń obie te inwestycje (redukcja mocy i modernizacja układu odpylania) mają być zakończone jesienią 2022 roku – czytamy w komunikacie prasowym.

– Poza aktywami ciepłowniczymi w Elblągu i w Kaliszu Grupa Energa dysponuje jeszcze czterema innymi obiektami ciepłowniczymi. W ich przypadku trwa obecnie analiza potencjalnych scenariuszy, które – zgodnie z ogólnymi wytycznymi Strategicznego Planu Rozwoju Grupy Energa do roku 2030 (przyjętego w maju br.) – pozwoliłyby na stopniowe zastępowanie w segmencie CHP obiektów węglowych źródłami nisko i zeroemisyjnymi, w tym kogeneracyjnymi. Wśród tych aktywów znajduje się również druga jednostka ciepłownicza Energi w Kaliszu – Ciepłownia Rejonowa o mocy zainstalowanej 58,15 MWt – czytamy w komunikacie.

Energa/Aleksander Tretyn 

PKEE: Elektryfikacja ciepłownictwa będzie wymagać wsparcia