Polska Grupa Energetyczna poinformowała o zakończeniu instalacji sześciu wodnych kotłów gazowych w Elektrociepłowni Rzeszów, każdy o mocy ponad 31 MWt. Następnym etapem jest budowa kotłowni gazowej, która pozwoli zastąpić kotły węglowe.
PGE Energia Ciepła przekazała informację o przejściu elektrociepłowni w Rzeszowie na paliwa zero- i niskoemisyjne. Nowe źródła to sześć wodnych kotłów gazowych, każdy o mocy 31 MWt. Spółka poinformowała, że zapewnią one wysoką sprawność w przetwarzaniu energii z paliwa gazowego w ciepło, jednocześnie zachowując wysoką niezawodność i dyspozycyjność.
Następnym krokiem jest budowa kotłowni gazowej o łącznej mocy 186 MWt, który umożliwi wyłączenie z eksploatacji kotłów wodnych węglowych WP-120. PGE deklaruje, że ta inwestycja zmniejszy emisję tlenków siarki i pyłu oraz CO2 o około 56 procent.
Równolegle PGE realizuje drugi plan w Rzeszowie, rozbudowujący o drugą linię technologiczną Instalacje Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Po jego zakończeniu obiekt będzie w stanie przetworzyć do 180 tysięcy ton odpadów komunalnych w skali roku. W ramach procesu kogeneracji wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło, które w znacznej części trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pozyskane ciepło poza sezonem grzewczym zapewni mieszkańcom miasta ciepłą wodę.
PGE Energia Ciepła planuje od 2030 roku produkować ciepło tylko z zero- i niskoemisyjnych źródeł.
Polska Grupa Energetyczna / Marcin Karwowski
Gibała: Klimatyczny populizm to takie samo zagrożenie jak denializm