Polska aukcja uprawnień do emisji przyniosła rekordowy przychód

9 września 2020, 12:00 Alert
zanieczyszczenia emisje przemysł komin

Aukcja uprawnień do emisji przeprowadzona w środę w imieniu Polski przyniosła rekordowe przychody do budżetu – poinformowało CIRE.PL.

Aukcja i rozliczenie

Według informacji CIRE.PL, aukcja uprawnień do emisji dwutlenku węgla przeprowadzona w imieniu Polski została rozliczona po kursie 26,45 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 11,5835 mln uprawnień, wobec oferowanych 6,3985 mln. Poprzednia polska aukcja, sprzed dwóch tygodni, została rozliczona po kursie 28,42 euro.

Portal zaznacza, że w tym tygodniu na aukcjach oferowanych będzie w sumie aż 20,847 mln uprawnień do emisji CO2, to o 76 procent więcej niż w poprzednim tygodniu. – Po handlowanych wolumenach widać powrót uczestników rynku do biurek: 25-28 mln ton w ciągu jednego notowania są na to dowodem. W wielu przypadkach remonty na instalacjach dobiegają końca, także zakupy paliw, uprawnienia do emisji ponownie znajdują się w centrum zainteresowań – dodaje Tomasz Bujacz, Senior Corporate Trader w Vertis Environmental Finance.

Aukcja, przeprowadzona w środę w imieniu Polski, przyniosła rekordowe przychody do budżetu, w wysokość 169,240 mln euro. Jest to efekt dość wysokiej ceny, ale również najwyższego w historii wolumenu uprawnień wystawionych na sprzedaż przez nasz rząd, który wyniósł prawie 6,4 mln – czytamy na CIRE.PL.

CIRE.PL/Jędrzej Stachura

Komisja przedstawi podniesiony cel redukcji emisji CO2. Energetyka może mieć drożej