Kompetencje w sprawie taryf za wodę i ścieki wracają do gmin

23 kwietnia 2024, 09:00 Alert

Rząd planuje przywrócić radom gminy kompetencje w zakresie zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Zmiany te wynikają z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego, które przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury.

Woda
Woda

Założenia projektu zakładają częściowy powrót do rozwiązań obowiązujących przed wprowadzeniem zmian w 2017 roku. Nowe przepisy mają przywrócić radom gminy wyłączną kompetencję w zatwierdzaniu taryf za wodę i ścieki, przy czym taryfy będą zatwierdzane w drodze uchwały.

PGW Wody Polskie będą miały możliwość ingerencji w proces zatwierdzania taryf tylko w przypadku, gdy stawki będą znacznie wyższe od średniej w danym regionie wodnym. Ma to chronić interesy mieszkańców przed nieuzasadnionymi wzrostami cen.

W przypadku planowanego wzrostu cen o co najmniej 15% w stosunku do średniej stawki z poprzedniego roku, konieczne będzie uzyskanie stanowiska organu regulacyjnego, czyli PGW Wody Polskie.

Minister odpowiedzialny za gospodarkę wodną będzie ogłaszał stawki taryfy za wodę dla każdego regionu wodnego do 31 października każdego roku.

Wody Polskie będą analizować projekty taryf pod względem zgodności z prawem i warunków ekonomicznych działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Planowane jest również zniesienie opłaty za zatwierdzenie taryfy.

Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 roku.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

1,4 mld zł z KPO na zakup niskoemisyjnych autobusów