EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWszystko

PGE planuje ostateczną decyzje w sprawie Baltica 2

Fot. PGE Baltica

Fot. PGE Baltica

PGE przygotowuje się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej w projekcie offshore Baltica 2 w drugiej połowie 2024 roku. Informacja ta została przekazana przez przedstawicieli firmy podczas konferencji prasowej. Baltica 2, realizowany wspólnie z Ørsted, ma osiągnąć moc około 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast kolejny etap, Baltica 3, o mocy około 1 GW, ma być ukończony do 2030 roku.

– Przygotowujemy się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej w drugim półroczu – powiedział na konferencji Piotr Sudoł, dyrektor PGE ds. finansów.

Do czasu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej, inwestycje w offshore są finansowane z bilansu grupy. PGE opracowuje także długofalową strategię realizacji i finansowania innych projektów w morskiej energetyce wiatrowej.

– Decyzja inwestycyjna będzie determinować odpowiednią dynamikę wydatków. Na pewno wydatki w 2024 roku będą istotnie wyższe niż to, co widzimy w pierwszym kwartale, czy nawet to co było w 2023 roku – powiedział dyrektor PGE.

Prezes PGE, Dariusz Marzec, podkreślił, że grupa ocenia atrakcyjność posiadanych koncesji oraz ustala optymalną kolejność realizacji projektów, biorąc pod uwagę rosnące koszty w offshore. Chcą identyfikować projekty o największym potencjale, aby zapewnić optymalną wartość dla grupy.

– Koszty w offshore w ostatnich latach bardzo rosły, musimy się przyjrzeć swojemu portfelowi, by zidentyfikować projekty, które mają największy potencjał, by od nich zacząć. Chcemy ustawić kolejność, która jest optymalna z punktu widzenia budowania wartości grupy – powiedział prezes.

PGE / Mateusz Gibała

Jakóbik: Polska porzuciła ropę z Rosji pierwsza w Europie…ale na Litwie


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X