AlertEnergetykaŚrodowisko

Dlaczego Polacy płacą trzy razy więcej od średniej za politykę klimatyczną

Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polski Instytut Ekonomiczny obliczył, że koszt emisji CO2 w produkcji jednej megawatogodziny energii w Polsce jest trzykrotnie wyższy od średniej unijnej.

Średni koszt uprawnień do emisji CO2 z systemu handlu emisjami EU ETS wynosił w 2022 roku w Polsce 280 zł na megawatogodzinę. Powód to wysoka intensywność węglowa, czyli duża emisja przy wytwarzaniu energii w tym kraju.

– Wysoki średni koszt uprawnień wynika z bardziej emisyjnej struktury produkcji energii elektrycznej w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE (średnia intensywność emisji w UE-27 wynosi ok. 230 gCO2ekw/kWh) – piszą eksperci PIE.

To wyzwanie wobec wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. – W 2021 roku nastąpił bezprecedensowy wzrost uprawnień do emisji CO2 w EU ETS (z ok. 33 EUR/t w dniu 04.01.2021 roku do ponad 80 EUR/t w dniu 31.12.2022 roku). W ostatnich miesiącach 2021 roku spowodowany był on w dużej części wzrostem cen gazu i spadkiem jego dostępności, co wymusiło na operatorach konieczność użycia tańszych i bardziej emisyjnych paliw, takich jak węgiel[1]. W 2022 roku ceny EU ETS w bardzo istotny sposób pozostawały uzależnione od wojny w Ukrainie, sankcji wobec Rosji i polityki gazowej UE – czytamy w analizie PIE.

Polska postuluje reformę EU ETS przed szczytem Unii Europejskiej poświęconym kryzysowi energetycznemu podsycanemu przez Gazprom. Polacy proponują zamrożenie tego systemu. Nie informują o innych propozycjach jego zmiany.

Polski Instytut Ekonomiczny/Wojciech Jakóbik

[1] Kobize (2021), Raport z rynku CO2, nr 117, https://www.kobize.pl/uploads/materialy/materialy_do_pobrania/raport_co2/2021/KOBiZE_Analiza_rynku_CO2_grudzie%C5%84_2021.pdf [dostęp: 07.09.2022].


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X