Czesi mogą odkupić kopalnię Janina od Tauronu

24 września 2019, 11:15 Alert
Kopalnia górnictwo
fot. pixabay.com

Należąca do czeskiej grupy energetycznej EPH spółka PG Silesia jest zainteresowana odkupieniem kopalni Janina od Tauronu – informuje agencja Reuters, powołując się na Dziennik Gazetę Prawną.

W sierpniu katowicki Węglokoks ogłosił, że jest zainteresowany powiększeniem swoich aktywów wydobywczych i przeprowadzi due diligence kopalni Janina, badając zakład pod względem finansowym i technicznym. Wyniki mają przesądzić o zainteresowaniu Węglokoksu potencjalnym przejęciem kopalni.

W maju Tauron zapowiedział sprzedaż najbardziej nierentownej kopalni Janina, potencjalną sprzedaż spółki Tauron Ciepło, akcji w spółce Elektrociepłownia Stalowa Wola oraz PGE EJ1. Łącznie na transakcjach mógłby zarobić ponad 2 mld złotych, co pozwoliłoby na pokrycie strat segmentu wydobycia. DGP poinformował, że w tym roku wydobycie węgla w Tauronie ma spać o ok. 1,2 mln ton wobec ok. 5 mln ton w 2018 roku. W wynikach finansowych za pierwsze półrocze 2019 roku, spółka utworzy w segmencie wydobycie odpisy z tytułu utraty wartości na 269 mln złotych.

Reuters/Piotr Stępiński

Stępiński: Co sprzeda Tauron?