Społecznościom międzynarodowym nie udało się ograniczyć globalnego ocieplenia o 1,5 do 2 stopni Celsjusza – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez szwajcarskich naukowców. Rozwiązanie tego problemu mogłoby opierać się na technologiach inżynierii geologicznej.
Na mocy porozumienia paryskiego, podpisanego przez 195 państw, zobowiązano się podjąć środki mające na celu zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie.Na mocy porozumienia paryskiego, podpisanego przez 195 państw, zobowiązano się podjąć środki mające na celu zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie.
Nowa technologia
„Jest już za późno, aby osiągnąć ten cel” – informuje czasopismo „Climatic Change”, które opublikowało nowe badanie, w którym naukowcy przewidują, jakie kroki należy podjąć, by rozwiązać problem.
Rozwiązaniem miałaby być technologia wychwytująca powietrze (Direct air caputre, DAC), która polega na filtrowaniu węgla bezpośrednio z powietrza, którym oddychamy i stosowaniu go do uprawy roślinności. Korzystając z filtrów, instalacja usuwa gaz i pompuje go do lokalnych szklarni, gdzie pomaga on w uprawie warzyw.
„Zatrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu technologii DAC” – twierdzą szwajcarscy naukowcy.
Wprowadzenie nowej technologii zakłada budowanie obiektów, takich jak zakład komercyjny w pobliżu Zurychu, wykonany przez „Climeworks AG”, który funkcjonuje od lipca. Oczekiwania są wysokie. Nowa technologia miałaby rocznie usuwać ok. 900 ton dwutlenku węgla z powietrza.
Chociaż skala przedsięwzięcia jest niewielka – 900 ton jest mniej więcej równe rocznej emisji 200 samochodów – Climeworks twierdzi, że użycie tej metody to pierwszy krok w kierunku usunięcia 1% globalnych emisji dwutlenku węgla.
Głos krytyki
Krytycy zauważyli, że taniej byłoby udoskonalić istniejące technologie wychwytywania dwutlenku węgla i uniemożliwić elektrowniom, korzystającym z paliwa kopalnego, emitowanie tak dużej ilości dwutlenku węgla. Technika wychwytywania powietrza jest droższa, ponieważ dwutlenek węgla po wyemitowaniu staje się mniej skoncentrowany.
Wspólna walka z globalnym ociepleniem
Szwajcarscy badacze podkreślili również, że należy opracować inne podobne technologie oraz że „głębokie dekarbonizowanie systemu energetycznego i silne obniżenie końcowych potrzeb energetycznych” musiałyby iść ramię w ramię z użyciem DAC.
Dodali, że kraje będą musiały w pełni uwzględnić „całkowite przejście” w kierunku źródeł opartych na energii ze źródeł odnawialnych, energii wodorowej i wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla (carbon capture and storage, CCS).
Odrębny zespół naukowców doszedł do podobnych wniosków w lipcu. Opublikowali oni badania, które wskazują na to, że inżynieria geologiczna jest jedynym sposobem osiągnięcia obniżenia globalnej temperatury o 1.5 stopnia Celsjusza. Wyniki ich obserwacji były nieco bardziej optymistyczne, ponieważ ukazują, że wynik 2 stopni Celsjusza jest możliwym do osiągnięcia celem, nawet bez użycia geotechniki.