Exposé nowej pełnomocnik zwiastuje dalsze inwestycje w atom i stabilizację OZE. Nowe wieści – jesienią

5 czerwca 2023, 11:00 Alert

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej, wystąpiła po raz pierwszy w nowej roli. Zapewnia, że Polska będzie dalej inwestować w energetykę jądrową i stabilizację systemu elektroenergetycznego. Zapowiada nowe wieści o atomie jesienią.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej, w trakcie OSE 2023 w Gdańsku. Fot. BiznesAlert.pl
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej, w trakcie OSE 2023 w Gdańsku. Fot. BiznesAlert.pl

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, nowa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej, wygłosiła exposé podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Wspomniała o doświadczeniu wyniesionym z pracy w ministerstwie klimatu i środowiska, gdzie zajmowała się m.in. kwestią wsparcia Ukrainy w odbudowie tamtejszej infrastruktury krytycznej.

– Ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy w trakcie jesieni i zimy spowodowały, że Ukraińcy potrzebowali pomocy w naprawie jej elementów. Zajmowałam się tym wcześniej i praca, którą teraz zaczynam to tak naprawdę kontynuacja tego, co robiłam w ministerstwie klimatu i środowiska – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej.

Pełnomocnik podkreśliła, że Polska cały czas dąży do transformacji energetycznej, a filarami tych działań mają być energetyka jądrowa i stabilizacja krajowego systemu elektroenergetycznego.

– Transformacja energetyczna trwa, zmienia się miks energetyczny i Polska robi to skutecznie. Pierwszym priorytetem jest dostosowanie systemu elektroenergetycznego na przyjęcie mocy i abyśmy nie musieli jej redukować – zaznaczyła minister Łukaszewska-Trzeciakowska. – Inwestycja w elektrownię jądrową na Pomorzu to przyszłość Polski. Tak samo jest w przypadku modułowych reaktorów jądrowych, czyli SMR. Obecnie realizujemy harmonogram dużego atomu z żelazną konsekwencją. Wszystkie strony robią to, co zostało zaplanowane. Jesienią będziemy informować o postępach, ale mogę zapewnić, że pracujemy zgodnie z planem – powiedziała podczas OSE 2023 zapowiadając, że „jesienią” mogą pojawić się nowe rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu. Obiekt ma być owocem współpracy z amerykańskim Westinghouse, który dostarczy reaktory AP1000. Według zapowiedzi, jednostka ma być gotowa do pracy w 2033 roku i zapewnić 6-9 GW mocy z atomu. Jeden z kamieni milowych tej współpracy to umowa projektowa Polskich Elektrowni Jądrowych, Bechtela i Westinghouse w sprawie warunków współpracy, która była pierwotnie zapowiadana na początek 2023 roku.

Jędrzej Stachura

Bełchatów najprawdopodobniej będzie trzecią lokalizacją polskiej elektrowni jądrowej