AtomEnergetykaOpinie

Filiński: Rewolucja reaktorów termojądrowych na horyzoncie

Symulacja plazmy w reaktorze fuzji jądrowej MAST. Fot. UKAEA

Symulacja plazmy w reaktorze fuzji jądrowej MAST. Fot. UKAEA

– Przemysł fuzji termojądrowej ma doświadczyć znaczącego postępu w dziedzinie produkcji czystej energii elektrycznej w połowie tego roku. Inwestycje sięgające sześciu miliardów dolarów są już rzeczywistością, a NRC pracuje nad przepisami regulującymi elektrownie termojądrowe – pisze Tomasz Filiński ze Świata Paliw w BiznesAlert.pl.

Firma Helion planuje być pionierem na świecie, produkując regularnie prąd z dodatnim bilansem energetycznym ze swojego reaktora termojądrowego Polaris i to już latem tego roku. Oczekuje się, że przełom w komercjalizacji elektrowni wykorzystujących fuzję jądrową nastąpi do końca tej dekady.

Energia termojądrowa oferuje perspektywę nieograniczonego źródła energii z zerową emisją dwutlenku węgla, a prognozy najbardziej cenionych agencji analitycznych jasno wskazują na gwałtowny wzrost globalnego zapotrzebowania na czystą energię do 2050 roku. Z tego powodu fuzja jądrową, nazywana często “kosmiczną” technologią, gdyż pochodzi bezpośrednio od gwiazd, może okazać się wybawieniem dla ludzkości i ma szansę zagrać główne skrzypce w powstrzymaniu negatywnych skutków zmian klimatycznych.

To sprawia, że projekty związane z rozwojem fuzji jądrowej przyciągają coraz więcej inwestorów. Firma Helion zebrała na swoją koncepcję pół miliarda dolarów w 2021 roku, z perspektywą kolejnych prawie dwóch miliardów dolarów po zrealizowaniu określonych celów. Microsoft podpisał już umowę z Helion na dostawę energii do kampusów i centrów danych w Waszyngtonie od 2028 roku, co tylko pokazuje, że ambitne plany Helion Energy są poważnie traktowane przez globalnych graczy.

Patrząc na postępy związane z okiełznaniem zjawiska fuzji jądrowej w ostatnich latach, wcale się nie dziwię, że wiele krajów z czołówki światowej konsekwentnie wygasza swoje elektrownie nuklearne – zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego.

Zastanawiając się, jak ma się to do planowanej budowy dwóch elektrowni nuklearnych w Polsce w przeciągu najbliższych kilkunastu lat, zaczynam mieć wątpliwości, czy perspektywy “atomu” w Naszym kraju można uznać za wielki sukces i krok naprzód, niczym wejście do światowej elity, czy może jednak świadczy to o Naszym zacofaniu, czy nawet braku świadomości, w którą stronę idzie świat.

Na wykresie jest produkcja energii jądrowej według krajów w 2022 roku:

produkcja energii jądrowej według krajów w 2022 roku. Grafika: MAEA
produkcja energii jądrowej według krajów w 2022 roku. Grafika: MAEA
https://biznesalert.pl/fuzja-jadrowa-usa-chiny-japonia-finansowanie/

Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X