Niezobowiązujący przełom na szczycie klimatycznym COP28

14 grudnia 2023, 07:00 Alert

Opóźniony finał szczytu klimatycznego COP28 przyniósł niewiążącą deklarację o woli odejścia państw porozumienia paryskiego od paliw kopalnych. Mogą jednak do niego dążyć różnymi ścieżkami.

Dubaj, ZEA

Tekst po szczycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zawiera zapis o „woli odejścia od paliw kopalnych w 2050 roku”. Jednak dopuszcza zastosowanie w tym celu wychwytu dwutlenku węgla, technologii przejściowych jak gaz oraz energetyki jądrowej. Wola odejścia od paliw kopalnych jest pierwszą wzmianką tego typu w dokumentach o globalnej polityce klimatycznej, ale dowolność ścieżki jest krytykowana przez zwolenników większych ambicji obstających za promocją Odnawialnych Źródeł Energii.

Porozumienie jest owocem trudnego kompromisu między Zachodem domagającym się większej promocji OZE a państwami polegającymi na paliwach kopalnych z Azji i Bliskiego Wschodu, w tym Emiratów przewodzących obradom w Dubaju. Kolejny szczyt COP29 ma zostać zwołany w Baku, stolicy Azerbejdżanu będącego istotnym eksporterem oraz pośrednikiem dostaw węglowodorów.

Reuters / Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Nie ma porozumienia na szczycie klimatycznym COP28 przez spór o paliwa kopalne