Fortum rozważa opcje strategiczne dla aktywów w Estonii i Finlandii

26 czerwca 2019, 10:00 Alert
Fortum Logo 1
Logo Fortum. Fot. Fortum

Fortum rozważa możliwe opcje strategiczne, w tym możliwość dezinwestycji, dla swojej działalności związanej z ciepłem i chłodem sieciowym w Joensuu w Finlandii, a także w Pärnu i w Tartu w Estonii – poinformował koncern w komunikacie.

Forum pocenia strategiczne opcje, w tym możliwość dezinwestycji, dla swojej działalności ciepłowniczej w Joensuu w Finlandii , a także w Pärnu (100 proc. własności) i w Tartu (60 proc.własności) w Estonii. Koncern zaznacza, że zgodnie ze swoją strategią stale weryfikuje swoje działania z myślą o optymalizacji portfolio w celu tworzenia wartości.

Zgodnie z wstępną oceną Fortum zmiana struktury właścicielskiej aktywów w fińskim Joensuu oraz w Estonii mogłaby być dla nich korzystna. Jak informuje koncern aktywa te wchodzą obecnie w stabilną fazę działalności dzięki dokonanej poprawie efektywności funkcjonowania i transformacji nakierowanej na zmniejszenie emisji.

Elektrociepłownia o mocy 52 MWe i 180 MWt w Joensuu pokrywa 95 proc. zapotrzebowania na ciepło w tym mieścea. Elektrociepłownia wykorzystuje bio-olej produkowany z surowców drewnopochodnych, takich jak pozostałości leśne, zrębki i trociny. W 2018 r. elektrociepłownia Fortum w Joensuu wyprodukowała około 550 GWh ciepła i około 240 GWh energii elektrycznej. Firma generuje EBITDA w wysokości około 20 milionów euro i obecnie zatrudnia mniej niż 10 pracowników (usługi operacyjne i serwisowe są pozyskiwane zewnętrznie).

W Pärnu Fortum jest właścicielem oddanej do użytku w 2010 roku elektrociepłowni wykorzystującej zrębki drewniane, o mocy 24 MWe i 48 MWt. Energia elektryczna sprzedawana jest giełdzie Nordpool, a ciepło dostarczane jest do sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest Fortum. Fortum ma 707 klientów i 19 tys. użytkowników końcowych w Pärnu.

Elektrociepłownia o mocy 25 MWe i 50 MWt w Tartu, w której Fortum ma 60 proc. udziałów, również wykorzystuje lokalne biopaliwa – zrębki i torf . Energia elektryczna także sprzedawana jest na rynek Nordpool, a ciepło jest dostarczane za pośrednictwem własnej sieci ciepłowniczej dla ponad 75 proc. mieszkańców Tartu. Fortum obsługuje ponad 1,3 tys, klientów i około 72 tys. odbiorców końcowych w Tartu.

Udział Fortum w produkcji ciepła i energii elektrycznej w estońskich aktywach wynosił około 530 GWh ciepła i około 280 GWh energii elektrycznej, przy EBITDA około 30 mln EUR. Zatrudnienie w estońskich spółkach sięga 130 osób.

CIRE.pl