Gaz będzie miał problemy z finansowaniem unijnym. Posłowie ITRE stawiają ostre warunki

29 września 2021, 12:00 Alert

Komisja Parlamentu Europejskiego do spraw Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przyjęła 29 września stanowisko w sprawie kryteriów i metodologii wyboru projektów energetycznych mających trafić na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania mogących liczyć na pieniądze unijne. Gaz zyska finansowanie tylko jako paliwo przejściowe albo przestawiony na wodór.

Gazociąg. Fot. Gaz-System
Gazociąg. Fot. Gaz-System

Posłowie poparli finansowanie rozwoju infrastruktury wodorowej, jak elektrolizery, ale także rozwiązania na rzecz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). – Projekty wykorzystujące gaz ziemny nie będą dłużej mogły aplikować o finansowanie unijne, ale tymczasowa derogacja pozwoli na określonych, ostrych warunkach, aby projekty z czwartej i piątej listy PCI otrzymały zgodę na szybką procedurę zatwierdzania – czytamy w depeszy.

Wybrane projekty będą pomagać państwom członkowskim odejść od węgla kamiennego i brunatnego czy też ropy łupkowej. Będą możliwe także projekty pozwalające dostosować istniejącą infrastrukturę gazową do dostaw wodoru.

Stanowisko ITRE otwiera negocjacje z Radą Unii Europejskiej jesienią 2021 roku. Komisja Europejska aktualizuje listę PCI co dwa lata. Parlament Europejski zawnioskował w lipcu 2020 roku o rewizję regulacji TEN0E określającą jakie projekty zostaną dopuszczone do finansowania. Te z listy PCI mogą liczyć na środki do 75 procent wartości projektu.

Parlament Europejski/Wojciech Jakóbik

Krasnodębski: Ideologia może doprowadzić do wykluczenia gazu w Europie