(Chemweek/Bartłomiej Sawicki)
Szwajcarska firma Ineos potwierdziła, że z amerykańskiego portu Mark Hook, wyruszył pierwszy transport etanu do jednego z zakładów petrochemicznych firmy w Norwegii. Surowiec pochodzi ze złóż łupkowych należących do formacji Marcellus. Transport etanu do Europy jest pierwszą w historii dostawą surowca, pochodzącego ze złóż łupkowych.
Jak informował na portal BiznesAlert.pl, firma Ineos planuje rozpocząć transport amerykańskiego etanu z portu Mark Hook w pobliżu Philadelphii. W pierwszy rejs do Norwegii wyruszył transportowiec NEOS Intrepid, zwodowany w zeszłym roku.. Transport ma potrwać od 9-10 dniu. Dostawy, według pierwotnych planów miały ruszyć pod koniec zeszłego roku, jednak ze względu na opóźnienia inwestycyjne termin realizacji przesunął się.
Wykonawca projektu Sunoco Logistics, zakończył prace nad budową kompleksu Mariner East 1 w ramach, które znajduję się sieć przesyłowa transportująca etan i propan. Dostawcą surowca jest amerykańska firma Range Resources Corp.W ramach podpisanego kontraktu z duńską firmą Evergas, szwajcarska firma Ineos zamówiła 8 transportowców, gotowych do przewozu etanu. Cztery z nich są już gotowe do prac, kolejne cztery mają zostać przekazane w 2017 roku. Każdy ze statków będzie mógł przewozić do 27,5 tys. m3 surowca. Szwajcarzy planują także aby dostawy etanu trafiały także do Szkocji, gdzie znajduje się rafineria Grangemouth.
– Gaz łupkowy przyczynił się do rewitalizacji amerykańskiej gospodarki. Surowiec, który przypłynie do Europy będzie miał potencjał aby do podobnych zmian doszło także w Europie – mówi Jim Ratcliffe, prezes i założyciel firmy Ineos. Spółka, specjalnie na dostawy amerykańskiego surowca wybudowała zbiorniki przeznaczone do magazynowania etanu w norweskim Rafnes oraz w szkockim mieście Grangemouth. Pierwszy transport na Wyspy Brytyjskie odbędzie się w tym roku.