PB: Gaz-System przygotowuje się do aukcji kontraktów rocznych

17 czerwca 2019, 09:15 Alert
jamał infografika grafika kontrakt jamalski
Spór o Gazociąg Jamalski. Fot. BiznesAlert.pl

1 lipca Gaz-System przeprowadzi aukcję kontraktów rocznych dotyczących przepustowości punktów, w których polski system przesyłu gazu łączy się z systemami krajów sąsiednich: Białorusi, Niemiec, Czech i Ukrainy, a także wirtualnego rewersu – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

– Udostępnimy znacznie większe przepustowości niż dotychczas na zasadach wolnorynkowych – tak jak wymagają przepisy europejskie. Zgłosić się może każdy zainteresowany klient, który zarejestruje się na naszej platformie i ma podpisaną z nami umowę przesyłową. W lipcu będziemy sprzedawać przepustowość na najbliższe 15 lat, udostępnianą w kontraktach rocznych. Potem, w ciągu roku, sukcesywnie będą wystawiane na aukcjach kontrakty kwartalne, miesięczne, dzienne i śróddzienne. Jeżeli Gazprom lub jakikolwiek inny podmiot chce przesyłać gaz gazociągiem jamalskim po wygaśnięciu kontraktu w maju 2020 r., powinien wziąć udział w tych aukcjach. Cała wolna przepustowość będzie wystawiona – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Tomasz Stępień.

Gazeta przypomina, że system aukcyjny Gaz-Systemu funkcjonuje od lipca 2014 r. Zarejestrowanych jest w nim ok. 200 użytkowników z ponad 70 firm.

„Puls Biznesu” zwraca też uwagę, że Gazprom, który ma umowę, zgodnie z którą wykorzystuje większość przepustowości gazociągu jamalskiego do maja 2020 r., będzie musiał wystartować w aukcjach obejmujących przepustowość uwolnioną po tym terminie.

Portal BiznesAlert.pl informował w maju o kolejnych aukcjach na przepustowość Gazociągu Jamalskiego.

Puls Biznesu

Jakóbik: Polska przetnie węzeł gordyjski na Jamale