EnergetykaGaz.

Gazprom przyznaje się do samozaorania w Europie

fot. Gazprom

Gazprom Export pokazuje dane z których wynika, że spowodował spadek zużycia gazu w Europie poprzez kryzys energetyczny, który sam podsycał.

Eksportowa spółka-córka Gazpromu przedstawiła dane, z których wynika, że zużycie gazu w tak zwanej dalekiej zagranicy, czyli krajach Unii Europejskiej oraz Turcji spadło w 2022 roku o prawie 13 procent, czyli o 73,3 mld m sześc. dziennie do 504,7 mld m sześc., poziomu nienotowanego od 2015 roku.

Gazprom Export przyznaje, że spadek zużycia gazu jest notowany od drugiej połowy 2021 roku, a zatem od początku kryzysu energetycznego. Gazprom nie podaje co było jego przyczyną, ale to on ograniczał podaż od wakacji 2021 roku, realizując jedynie kontrakty długoterminowe i nie uzupełniając zapasów w magazynach pod jego kontrolą w Austrii, Niemczech i Holandii.

Cena gazu w grudniu 2021 roku przekroczyła 2000 dolarów za 1000 m sześc. a po inwazji Rosji na Ukrainę wzrosła do 3600 dolarów za 1000 m sześc. Jednakże reorientacja eksportu w Europie, która przyjęła plan REPowerEU zakładający porzucenie gazu rosyjskiego najpóźniej w 2027 roku oraz ciepła zima ograniczająca popyt spowodowały spadek importu z Rosji bez sankcji oraz obniżkę konsumpcji. Cena gazu spadła w okolice 400 dolarów za 1000 m sześc. (około 40 euro za MWh).

Rosjanie straszą, że następny sezon grzewczy w Europie może się wiązać z powrotem wyzwań w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu. Nie wspominają jednak, że dostęp do gazu będzie w coraz mniejszym stopniu zależny od nich, bo Europejczycy mogą porzucić gaz rosyjski nawet w 2023 roku.

Największym beneficjentem tej sytuacji ma być LNG. Odpowiadało za 58 procent importu gazu do Europy w 2022 roku względem 30,4 procent w 2021 roku. Wykorzystanie terminali LNG wzrosło z 41 do 65 procent.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Militaryzacja Gazpromu wobec widma odejścia Putina


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X