Gazprom szykuje się na rywalizację z USA pod rządami Trumpa

30 listopada 2016, 06:45 Alert

W programie gospodarczym nowo wybranego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa Gazprom dostrzega perspektywę rywalizacji ze spółkami amerykańskimi na rykach Azji i Pacyfiku – stwierdził podczas konferencji Chemia-Gaz 2016 wiceprezes koncernu Walerij Gołubiew.

– Co obecnie dzieje się na rynku Ameryki Północnej a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych? – pytał retorycznie. – Tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę wypowiedzi Donalda Trumpa, w których zapowiada w pewnym stopniu powrót lub zwiększenia wydobycia na terytorium USA? Doskonale rozumiemy, że możliwości wydobywcze Ameryki Północnej są znaczące. Zwiększenie ich może mieć konkretne, bardzo poważne implikacje dla pozostałych graczy na świecie, czy to dla tych z Bliskiego Wschodu czy dla Rosji – stwierdził Gołubiew.

Tankowiec LNG firmy Qatargas

– Oczywiście, że czeka nas rywalizacja z Ameryką. W pierwszej kolejności na rynkach Azji i Pacyfiku: Chin oraz Indii gdzie może dojść do bezpośredniej konkurencji – dodał.

LNG z USA zmusi Gazprom do wojny cenowej (ANALIZA)

USA zagrożą Rosji w Europie i Azji

Z powodu trudności politycznych oraz dostaw LNG spadek zapotrzebowania Unii Europejskiej na rosyjski gaz przeciągnie się na kolejne dekady. Taką tezę zakłada projekt ,,Strategii rozwoju bazy surowcowo-mineralnej Federacji Rosyjskiej do 2030 roku”  opublikowany na stronie Rosnerdy (rosyjski odpowiednik Państwowego Instytutu Geologicznego – przyp. red.).

– Kryzys w stosunkach pomiędzy Rosją a Zachodem już doprowadził do spadku eksportu rosyjskiego gazu do państw Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Zmniejszenie przez zachodnich partnerów Rosji zapotrzebowania na surowiec dostarczony rurociągami nie jest problemem lokalnym, lecz długookresową tendencją, która będzie miała w nadchodzących dziesięcioleciach bezpośredni wpływ na politykę surowcową oraz handlową Rosji  – czytamy w projekcie strategii.

Kluczowym problemem jest pojawienie się LNG na rynku europejskim. – Znaczące zmniejszenie kosztów własnych skroplenia gazu ziemnego niszczy monopol systemu dostaw rurociągowych. W rezultacie na miejsce kilku regionalnych rynków ze swoimi cenami oraz koniunkturą pojawia się jeden, globalny rynek gazu ziemnego – uważa Rosnerda.

Jak wynika z projektu strategii w odpowiedz na trudności  związane ze sprzedażą gazu do Europy Rosja powinna gwałtownie zwiększyć dostawy do Azji. – Kwestia dywersyfikacji eksportu gazu powinna zostać rozwiązana poprzez pięciokrotne zwiększenie produkcji LNG oraz ośmio-, dziewięciokrotne zwiększenie wolumenu eksportu na rynek Azji i Pacyfiku. W tym celu należy zwiększyć poziom wydobycia do co najmniej 800 mld m3 rocznie – czytamy w dokumencie.

Rosja przyznaje: Gazprom czeka wojna z LNG o Europę

 

Interfax