Bez kategorii

Gdynia chce wesprzeć rozwój morskich farm wiatrowych

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons

Samorządy Gdyni, Rumi i Kosakowa oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) podpisały w środę list intencyjny o współpracy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na południowym wybrzeżu Bałtyku.
W imieniu stron list podpisali prezes zarządu ZPMG Adam Meller, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz wójt Gminy Kosakowo, Marcin Majek.
ZMPG poinformował, że z wyliczeń ekspertów wynika, iż powstanie morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów, do 2030 r. stworzy ok. 77 tys. miejsc pracy w całym kraju i da około 15 miliardów wpływów z tytułu CIT i VAT.
Meller mówił, że wiatraki morskich farm wiatrowych planowanych na polskiej części Bałtyku, będą posadowione w odległości ponad 20 kilometrów od linii brzegowej, co nie wpłynie na krajobraz polskiego wybrzeża. Przyznał również, że budowa farm planowana jest od 2022 r. – inwestycje będą warte miliardy złotych. Szef ZMPG zaznaczył, że do budowy farm wiatrowych potrzebny jest port i adekwatne zaplecze infrastrukturalne na lądzie.

Jego zdaniem, odpowiednim portem jest Port Gdynia, a samorządy, które podpisały list dysponują potencjałem do uczestniczenia w przedsięwzięciu. W porcie miałyby być m. in. przeładowywane i składowane elementy konstrukcyjne farm wiatrowych, a na terenie samorządów znajdować się np. zaplecza logistyczne dla budowanej na morzu infrastruktury.

Polska Agencja Prasowa

Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X