EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Grabowski: Założenia nowej polityki klimatycznej są zbyt ambitne dla Polski

Podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Maciej Grabowski, minister środowiska, wziął udział w debacie: „Pakiet klimatyczny UE? Energetyka wobec nowych wyzwań”

– Ceny energii w niektórych państwach Unii Europejskiej są zbyt wysokie. Tymczasem zużycie np. gazu nie maleje, zaś różnice w tym zakresie między poszczególnymi gospodarkami są znaczące. Koncern BASF w Niemczech np. zużywa więcej gazu niż cała Dania – poinformował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Maciej Grabowski, minister środowiska.

W jego przekonaniu do najważniejszych problemów unijnej energetyki należy zapomniane dotąd hasło bezpieczeństwa dostaw energii, które odkurzyły wydarzenia na Ukrainie.

– Czy to koniec polityki klimatycznej Europie i dominacji klimatu w kontekście energetyki? – zastanawiał się minister. – Dzisiejszy kryzys za naszą wschodnią granicą umożliwia przedefiniowanie unijnej polityki klimatycznej. Należy nadać jej nową formułę. Polska powinna w jej tworzeniu uczestniczyć i wykorzystać obecną sytuację w obronie własnych interesów.

Wg ministra mimo to Unia Europejska pozostanie przy polityce klimatycznej, choć zmienionej. Jedną z jej zasad będzie pozostawienie backloadingu w obecnej formule. Co prawda udało się o 1,5 roku przesunąć wejście w życie wycofania z rynku pozwoleń na emisję 900 mln t CO2, ale i tak cena pozwoleń na emisję drożeje i będzie wciąż drożeć. Wpłynie to na wzrost kosztów działania przedsiębiorstw.

– Trwają dyskusje nt. lat po 2020 r. – mówił dalej Grabowski. KE zrezygnowała co prawda z precyzyjnego określania obowiązkowego (i mającego rosnąć wg wcześniejszych pomysłów) poziomu udziału OZE w miksie energetycznym poszczególnych krajów członkowskich. Jednak wciąż forsowana propozycja 40-proc. redukcji zużycia CO2 w krajach UE do 2030 r. to zadanie zbyt ambitne i dla naszej energetyki bardzo trudne do osiągnięcia. W trwającej wciąż na ten temat dyskusji należy uwzględnić koszty wprowadzenia tak znaczących redukcji, a także bezpieczeństwa dostaw energetycznych.

Wg ministra przedstawiane przez Polskę stanowisko wobec tego problemu będzie uwzględniało nasze interesy. Istnieje polski model liczenia kosztów i korzyści/strat wprowadzenia takich posunięć.

– Przedstawimy nasze stanowisko na temat dalszej redukcji zużycia CO2 w najbliższych dniach – oznajmił Grabowski. – Będziemy domagać się na forum unijnym uwzględnienia dotychczasowego wysiłku Polski: zredukowaliśmy dotąd emisję CO2 o 30 proc. w stosunku do roku bazowego (1990 r.). Dalsza ewentualna redukcja CO2 nie może stanowić bariery blokującej nasz rozwój gospodarczy. Ponadto europejskie cele klimatyczne powinny być ustalane w kontekście światowego porozumienia.

Zdaniem ministra chodzi o to, by nasz przemysł był chroniony przed konkurencją ze strony gospodarek państw nie obciążonych wymogami globalnej polityki klimatycznej.

– Musimy także zagwarantować sobie prawo do eksploatacji naszych zasobów węgla – mówił dalej Grabowski. – KE nie może też nam utrudniać eksploatacji gazu ze złóż łupkowych. Obecnie zasady polityki klimatycznej tracą na znaczeniu na rzecz dbałości o zachowanie konkurencyjności na rynkach globalnych oraz o bezpieczeństwo energetyczne. Na tym polega zasadnicza zmiana polityki klimatycznej w Europie.

Minister Maciej Grabowski poinformował, że na ostatnim spotkaniu krajów trójkąta wyszehradzkiego wraz z Rumunią, Bułgarią i Chorwacją ustalono wspólne, krytyczne, stanowisko tej grupy wobec pakietu klimatycznego.


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X