Grupa Azoty przedstawiła szacunki wyników sprzedaży, zysków operacyjnych i kosztów z drugiego kwartału 2022 roku. Spółka podkreśla, że w przyszłości mogą pojawić się ograniczenia produkcji.
Drugi kwartał w Grupie Azoty
Grupa Azoty w pierwszym kwartale 2022 roku, osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 2 575 milionów złotych, natomiast w II kwartale bieżącego roku, odnotowano wynik EBITDA na poziomie 1 240 milionów złotych. Sprzedaż w pierwszej połowie roku to zysk 13 237 milionów złotych, a w II kwartale 6 410 milionów złotych.
Grupa Azoty podkreśla, że na otrzymane wyniki, znacząco oddziaływała sytuacja geopolityczna. Inwazja Rosji na Ukrainie destabilizowała produkcje oraz wpłynęła na dostępność oraz ceny surowców.
Spółka podkreśla, że w przyszłych okresach, mogą pojawić się ograniczenia w produkcji.
Argo, chemia, tworzywa
Grupa odnotowała znaczyć wzrost kosztów surowców, które wykorzystuje się do produkcji nawozów. Wśród tych najtrudniej dostępnych i najdroższych, wymieniono gaz ziemny, sól potasowa oraz fosforyty. Mimo to, spółka zaznacza, że zrealizowała produkcję zapotrzebowania nawozów na sezon wiosenny. Cena gazu ziemnego, który jest kluczowy dla produkcji nawozów, wzrosła w II kwartale 2022 roku o 290 procent.
W sektorze chemii odnotowano spadek popytu, ze względu na wzrost cen. Przyczyną jest wcześniej wspominana agresja Rosji na Ukrainie, przez którą odnotowano brak m.in. siarki. Bezpośredni wpływ na sytuacje rynkową miał dobiegający końca okres obowiązywania ceł na przywóz melaminy z Chin do Unii Europejskiej.
W segmencie tworzyw, w II kwartale 2022 roku, analogicznie do ubiegłego roku, wzrost cen głównych surowców produkcyjnych, czyli benzenu i fenolu odpowiednio o 18 i 24 procent. Jednocześnie wzrosły ceny wytwarzanego w Grupie Azoty poliamidu, którego sprzedaż nieznacznie spadła rok do roku.
Ostateczne wyniki zostaną przedstawione w raporcie półrocznym za pierwsze półrocze 2022 roku, którego publikacja została zaplanowana na 28 września 2022 roku.
Grupa Azoty/Maria Andrzejewska
To nie koniec wsparcia w sektorze gazu? Rząd rozmawia o kolejnym