AlertWszystko

Grupa Wyszehradzka i Rumunia apelują o bezpieczeństwo energetyczne na szczycie unijnym

(Wojciech Jakóbik)

Dnia 3 grudnia do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska został skierowany list przywódców Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Domagają się oni, aby stało się ono jednym z tematów posiedzenia Rady w grudniu.

– Unia Energetyczna, która jest jednym z flagowych projektów Komisji Europejskiej uzyskała w marcu pełne wsparcie Komisji Europejskiej. W ten sposób Unia zadeklarowała gotowość do budowy Unii Energetycznej opartej na konkurencyjny, niskoemisyjnym, bezpiecznym i dobrze zintegrowanym systemie energetycznym zapewniającym tanią energię – napisali autorzy listu.

– Doceniamy, że Komisja przywołuje potrzebę podjęcia działań w najbardziej pilnym wymiarze Unii Energetycznej. Szczególnie przyjmujemy podkreślenie znaczenia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji źródeł, dostawców i szlaków dostaw. W tym kontekście, uznajemy, że jest kluczowe, aby jakiekolwiek nowe projekty infrastrukturalne były realizowane w zgodzie z głównymi zasadami Unii Energetycznej, w tym Strategii Energetycznej Unii Europejskiej oraz unijnego prawa – czytamy dalej. Jest to odniesienie do projektu Nord Stream 2, czyli rozbudowy gazociągu bałtyckiego z Rosji do Niemiec, która według krajów Europy Środkowo-Wschodniej może zagrozić ich bezpieczeństwu energetycznemu i tranzytowi gazu przez Ukrainę. Komisja zadeklarowała, że dopilnuje, aby projekt powstał zgodnie z prawem unijnym.

– Mając to na uwadze proponujemy włączenie tematu stanu Unii Energetycznej do agendy i konkluzji grudniowego szczytu Rady Europejskiej. To także zgodne z konkluzjami marcowej Rady, która uzgodniła, że będzie nadal pracować nad rozwojem Unii Energetycznej – napisali przywódcy.

List podpisali premier RP Beata Szydło, premier Czech Bohusław Sobotka, premier Węgier Wiktor Orban, premier Słowacji Robert Fico i premier Rumunii Dacian Ciolos.

Według informacji portalu EurActiv.com, na szczycie Rady Europejskiej zaplanowanej na 17-18 grudnia temat zostanie poruszony, ale w sprawie Nord Stream 2, sygnatariusze listu nie mogą liczyć na daleko idące ustalenia.

Więcej: Czy prawo UE może zablokować Nord Stream 2?


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X