Polsko-słowacka współpraca gospodarcza oraz wspólne działania na rzecz wsparcia innowacyjności w obu krajach to temat rozmowy wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego z delegacją Republiki Słowackiej pod przewodnictwem ministra gospodarki Vazila Hudaka. W spotkaniu, które odbyło się 3 marca 2016 r. w Warszawie, wzięła ponadto udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier Morawiecki przypomniał, że w styczniu 2016 r. powołana została rządowa Rada ds. Innowacyjności. W jej ramach opracowywane są wspólne działania zwiększające konkurencyjność polskiej gospodarki w oparciu o innowacje.
– Podjęliśmy już m.in. decyzje o zmianach w przepisach dotyczących wsparcia innowacyjności w Polsce. Uruchomiliśmy program Start In Poland, łączący potencjał start-upów z potrzebami dużych korporacji, w tym Spółek Skarbu Państwa – poinformował.
Minister Hudak zaznaczył, że Słowacja 1 lipca rozpocznie prezydencję w Unii Europejskiej. Polska tego samego dnia przejmie na 12 miesięcy kierowanie Grupą Wyszehradzką.
– To dobra okazja do zwiększenia współpracy gospodarczej i handlowej, a także wspólnych działań na rzecz wsparcia innowacyjności w obu krajach – podkreślił.
Przypomniał, że punktem wyjścia inicjatyw na rzecz rozwoju innowacyjności było Memorandum o współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w obszarze innowacji i start-upów podpisane 12 października 2015 r. przez przedstawicieli państw V4. Celem tego dokumentu jest skoordynowanie, regionalnego podejścia promocji start-upów i równoczesna promocja regionu na zagranicznych rynkach. Koordynacją prac w tych obszarach zajmuje się grupa zadaniowa ds. innowacji, która 17 grudnia 2015 r. spotkała się w Warszawie. Zaprezentowano wówczas raport o polskim środowisku startupowym i omówiono kwestie związane z celowością i możliwością utworzenia wspólnego portalu dla młodych innowacyjnych firm.
Współpraca w ramach V4 w zakresie wsparcia start-upów odbywa się także w ramach programu pilotażowego pn. „We4Startups” zainicjowanego w 2015 r. Ma on na celu utworzenie trwałej platformy współpracy w umożliwiającej wspieranie startupów z krajów V4.Dotychczas odbyły się dwie edycje programu, w każdej uczestniczyło 12 wcześniej wyłonionych firm z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Firmy dokonały prezentacji biznesowych przed panelem inwestorów w Dolinie Krzemowej. Zarówno w I, jak i II edycji programu przedsiębiorcy reprezentujący Polskę otrzymali bardzo wysokie noty. Liczymy na dalszą bardzo dobrą współpracę w obszarze innowacyjności, i wymianę doświadczeń ze stroną słowacką – podkreśliła wiceminister Emilewicz.
– Do priorytetów Prezydencji Słowacji, oprócz aktualnych spraw związanych z Brexit i kryzysem migracyjnym, należeć będą: bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej, konkurencyjność i doskonalenie rynku wewnętrznego. Obaj ministrowie uznali za wspólne cele wspieranie eksportu sektora MŚP i przeciwstawiane się tendencjom protekcjonistycznym utrudniającym eksport krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju