AlertWszystko

GW: Czy do Polski trafi 11 mld m3 gazu z Nord Stream 2?

Nord Stream AG

(Gazeta Wyborcza)

Jak pisze Gazeta Wyborcza, powołując się na informacje w niemieckiej prasie, rzeczniczka Gascade Tatjana Braun powiedziała, że lądowe odnogi Nord Streamu 2 mają umożliwić transport 51 mld m sześc. gazu w kierunku Czech, a ponadto 11 mld m sześc. gazu w kierunku Polski. O sprawie już w maju informował portal BiznesAlert.pl.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, w Rostocku odbyły się właśnie Dni Rosji. Pierwsza taka impreza dwa lata temu wywołała kontrowersje, bo urządzono ją kilka tygodni po rosyjskiej inwazji na Krym. – W tym roku Dni Rosji w Rostocku nie budziły zastrzeżeń, chociaż w Donbasie wciąż giną ludzie – zwraca uwagę autor artykułu.

Protesty państw Europy Środkowej i zastrzeżenia części urzędników KE nie odnoszą efektu, ponieważ projekt Nord Stream 2, który otworzy jak piszę „Wyborcza” na oścież drogi do Europy dla rosyjskiego gazu forsuje Berlin w imię własnych interesów.

Jak pisze autor artykułu powołując się na saksońską prasę szef spółki Nord Stream Matthias Warnig, zaprzyjaźniony z Putinem były funkcjonariusz wywiadu komunistycznych Niemiec Stasi, sprecyzował, że po wybudowaniu Nord Streamu 2 Polska i Ukraina zostaną niemal całkowicie pozbawione opłat za tranzyt gazu. Wzrosną dochody Niemiec z opłat za tranzyt rosyjskiego gazu do Europy Środkowej.

Gazeta przypomina, że w zeszłym miesiącu w Niemczech rozpoczęły się konsultację w sprawie trasy lądowych odnóg Nord Stream 2, które prowadzi Gascade – niemiecka spółka koncernu BASF i Gazpromu. Chodzi o gazociągi EUGAL oraz BACI, o których pisał portal BiznesAlert.pl.

Jak cytuje za saksońską prasą „Wyborcza” rzeczniczkę Gascade Tatjana Braun powiedziała, że lądowe odnogi Nord Streamu 2 mają umożliwić transport 51 mld m3 gazu w kierunku Czech, a ponadto 11 mld m3 gazu w kierunku Polski. O sprawie w zeszłym miesiącu informował portal BiznesAlert.pl.

W ten sposób, jak czytamy w „Wyborczej” niemiecka spółka Gazpromu już planuje podłączyć Polskę do Nord Streamu 2, nie przejmując się protestami przeciw tej inwestycji Warszawy czy Parlamentu Europejskiego. A Berlin może stworzyć uzasadnienie tych planów. Dwa tygodnie temu niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci zapowiedziała, że latem rozpocznie konsultacje z firmami gazowymi na temat rozbudowy sieci gazociągów w Niemczech i ich integracji z sąsiadami Niemiec. Takie plany są zgodne ze strategią energetyczną UE. Ale teraz europejskie plany Niemiec mogą się niespodziewanie zbiec z pomysłem na zalanie Europy Środkowej rosyjskim gazem z Nord Streamu 2 – zaznacza Gazeta Wyborcza.

Więcej: Polsce grozi wrogie przejęcie rynku gazu


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X