Polacy i Litwini inicjują badania Bałtyku przed budową kabla Harmony Link

26 listopada 2020, 10:30 Alert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid podpisały umowę z konsorcjum MEWO na badania dna Morza Bałtyckiego wzdłuż planowanej trasy kabla Harmony Link mającego umożliwić synchronizację elektroenergetyczną państw bałtyckich z Europą przez Polskę.

Harmony Link w prezentacji PSE. Fot. BiznesAlert.pl
Harmony Link w prezentacji PSE. Fot. BiznesAlert.pl

– Zgodnie z umową wykonawca przeprowadzi badania geofizyczne i geotechniczne dna morskiego wzdłuż planowanej trasy kabla między polskim i litewskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Na podstawie badań powstanie raport, który określi budowę dna, jego głębokość, ukształtowanie oraz budowę geologiczną. Na tej podstawie podjęte zostaną decyzje dotyczące sposobu układania kabla. Badania pozwolą też na wykrycie obiektów takich jak wraki, niewybuchy (tzw. UXO) czy inne niebezpieczne elementy zalegające na dnie morza. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku – podają PSE w komunikacie.

Harmony Link to linia energetyczna w technologii prądu stałego (HVDC) mająca połączyć stacje w Żarnowcu w Polsce i Darbenai na Litwie. Pozwoli na synchronizację systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej przez Polskę do 2025 roku i z tego względu cieszy się dofinansowaniem unijnym z mechanizmu Łącząc Europę.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Wojciech Jakóbik

Virbickas: Ukończenie Harmony Link do 2025 roku to wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania