AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Megakabel Harmony Link z Polski może powstać później, ale nie opóźni rozwodu krajów bałtyckich z Rosją

Kabel HVDC. Fot. NKT

Kabel HVDC. Fot. NKT

Podmorskie połączenie stałoprądowe Harmony Link miało połączyć Polskę oraz Litwę w 2025 roku. – Projekt jest prowadzony zgodnie z harmonogramem, jednak ze względu na trudną sytuację rynkową termin ukończenia Harmony Link może się zmienić – informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne w komentarzu dla BiznesAlert.pl. Mimo to synchronizacja państw bałtyckich z systemem europejskim nie zostanie opóźniona wobec zagrożenia z Rosji.

– Harmony Link będzie podmorskim połączeniem prądu stałego między stacjami prądu zmiennego Żarnowiec a Darbenai. Projekt wspólnie realizują operatorzy z Polski i Litwy – PSE i Litgrid. PSE odpowiadają za budowę stacji konwerterowych, a Litgrid – ułożenie kabla. Dotychczas zrealizowano kluczowe etapy projektu: Harmony Link otrzymał wsparcie finansowe z unijnego mechanizmu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility), zakończono także analizy i badania (w tym badania środowiskowe), w tym badania dna morskiego oraz pozyskano większość pozwoleń i zgód administracyjnych – tłumaczą PSE.

Operator polskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej podaje, że trwa procedura przetargowa związana z wyborem Przedstawiciela Zamawiających (firmę odpowiedzialną za sprawowanie technicznego nadzoru nad realizacją połączenia), Wykonawcy stacji konwerterowych oraz kabla, prowadzony jest także proces uzyskiwania pozostałych do pozyskania przez PSE i Litgrid pozwoleń i zgód administracyjnych. – Projekt jest prowadzony zgodnie z harmonogramem, jednak ze względu na trudną sytuację rynkową termin ukończenia Harmony Link może się zmienić – informują PSE.

PSE przypominają, że Harmony Link będzie miał długość ok. 330 km, w tym ok. 290 będzie stanowił odcinek morski. Interkonektor będzie wykorzystywał technologię HVDC i będzie zdolny do przesyłu prądu stałego o mocy nominalnej 700 MW. Harmony Link będzie drugim połączeniem elektroenergetycznym między Polską a Litwą – od 2016 r. działa napowietrzna linia LitPol Link, która łączy stacje Ełk i Alytus. Projekt Harmony Link jest współfinansowany ze środków unijnego mechanizmu Łącząc Europę, w ramach którego operatorzy otrzymają na realizację projektu Harmony Link łącznie ok. 500 mln euro.

Litewski Litgrid podawał w lipcu, że budowa Harmony Link może opóźnić się o 2-3 lata w stosunku do pierwotnego terminu w 2025 roku. Przedstawił jako powód rosnące zapotrzebowanie na kable w Europie. Należy jednak zaznaczyć, że synchronizacja państw bałtyckich z systemem kontynentalnym przez Polskę jest przygotowana bez Harmony Link, a Litwa deklarowała gotowość do niej w razie odłączenia od posowieckiego systemu BRELL przez Rosję prowadzącą inwazję na Ukrainie. Synchronizacja awaryjna Litwy, a co za tym idzie pozostałych państw bałtyckich: Łotwy i Estonii, mogłaby nastąpić dobę po ewentualnym odcięciu dostaw energii przez Rosję. Ryzyko pojawiło się w obliczu sporu o dostawy towarowe przez Litwę do Obwodu Królewieckiego będącego rosyjską eksklawą.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Litgrid/Wojciech Jakóbik

Rosatom jest gotowy do negocjacji ws. budowy Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X