AlertEnergetyka

W tym roku powstanie pierwszy fundusz inwestycyjny dedykowany wodorowi

Co znajduje się pod maską samochodu na wodór? Fot. Flickr

Co znajduje się pod maską samochodu na wodór? Fot. Flickr

Dwóch weteranów branży energetycznej – były prezes Royal Dutch Shell JJ Traynor i Richard Hulf (Exxon Mobil) – planuje w tym roku uruchomić fundusz inwestycyjny skoncentrowany na wodorze o nazwie HydrogenOne.

HydrogenOne

Unia Europejska chce teraz promować tak zwany zielony wodór, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Oznacza to, że w następnych dekadach potrzebne będą wielomiliardowe inwestycje w wodór. – Rozmawialiśmy z wieloma osobami na rynku, które są zainteresowane tą tematyką, ale bardzo trudno im zainwestować, dlatego naszym pomysłem jest stworzenie bardzo specjalistycznego zespołu, który będzie się tym zajmował – powiedział.

Fundusz o wartości 315 milionów dolarów ma zostać uruchomiony do końca 2020 roku. Traynor powiedział, że fundusz z siedzibą w Londynie byłby pierwszym na świecie funduszem inwestycyjnym zajmującym się wodorem. Analitycy z Barclays prognozują, że popyt na wodór wzrośnie ośmiokrotnie do 575 milionów ton rocznie do 2050 roku, a wartość rynku będzie wynosić ponad bilion dolarów.

Większość dostępnego obecnie wodoru nazywa się „szarym”, ponieważ jest wytwarzany z gazu ziemnego w procesie, który powoduje emisję węgla. Jest również wykorzystywany głównie w sektorach wysokoemisyjnych, takie jak rafinacja ropy naftowej, stal i chemia.

Nowy fundusz będzie traktował priorytetowo inwestycje w „zielony” wodór, który jest wytwarzany przez elektrolizę z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, słońce i woda. Weźmie jednak pod uwagę także inwestycje w szary i „niebieski” wodór – wytwarzany przy użyciu gazu, ale przy jednoczesnych wychwytywaniu i magazynowaniu emisji CO2.

Reuters/Michał Perzyński

Buzek: Bezpieczeństwo dostaw ma znaczenie także dla wodoru (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

USA vs Chiny: wyścig zbrojeń w epoce dronów. Kto wygra batalię?

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X