USA twierdzą, że Rosja powinna zdemilitaryzować tereny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rzecznik prasowy Białego Domu dodał, że dodatkowo powinno nastąpić wyłączenie reaktorów atomowych.
Rzecznik Białego Domu, powiedział w poniedziałek 29 sierpnia, że rosyjskie wojska powinny odstąpić z terenów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. To największa elektrownia jądrowa w Europie, dlatego rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby dodał, że reaktory jądrowe powinny zostać wyłączone z użytkowania.
– Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, a sama siłownia powinna zostać poddana kontrolowanemu wyłączeniu – oświadczył John Kirby.
Kirby dodaje, że demilitaryzacja oraz wyłączenie elektrowni będzie działaniem na rzecz bezpieczeństwa. – Uważamy też, że Rosja powinna zgodzić się na utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni (…) W międzyczasie, jak uważamy, kontrolowane wyłączenie reaktorów atomowych byłoby najbezpieczniejszą i najmniej ryzykowną opcją w krótkim terminie – powiedział rzecznik.
Wizyta MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Również w poniedziałek 29 sierpnia, zapowiedziano wizytę przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), o czym informowaliśmy wczoraj w BiznesAlert.pl. W związku z wizytą, rzecznik Białego Domu podkreślił, że ważne jest udostępnienie przez rosyjskie służby, dojścia do zakładu dla MAEA. – Rosja powinna zapewnić bezpieczny i nieograniczony dostęp dla tych niezależnych inspektorów – zaznaczył Kirby.
Według Stanów Zjednoczonych, Zaporoska Elektrownia Atomowa jest „zakładnikiem” Rosji. To punkt strategiczny na mapie Ukrainy, ponieważ dostarcza energię dla dużej części południowej Ukrainy, o czym mówił przedstawiciel USA. Rzecznik dodał, że Federacja może wykorzystać zasoby elektrowni i przekierować prąd do Rosji.
The day has come, @IAEAorg's Support and Assistance Mission to #Zaporizhzhya (ISAMZ) is now on its way. We must protect the safety and security of #Ukraine’s and Europe’s biggest nuclear facility. Proud to lead this mission which will be in #ZNPP later this week. pic.twitter.com/tyVY7l4SrM
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) August 29, 2022
Rosja odrzuciła konsensus o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej
W piątek 26 sierpnia, Rosja odrzuciła przyjęcie w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Stronami jest 191 państw, a Departament Stanu USA twierdzi, że postawa Federacji ma związek z Zaporoską Elektrownią Jądrową.
– Tylko Federacja Rosyjska zdecydowała się zablokować konsensus w sprawie dokumentu końcowego 10. konferencji przeglądowej ONZ układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Zrobiła to jedynie dlatego, aby zablokować stwierdzenie, potwierdzające poważne niebezpieczeństwo radiacyjne w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie – podano w oświadczeniu.
Takie stanowisko podziela również rząd Francji. – Całą odpowiedzialność za blokadę ponosi jedno państwo – Rosja, która nie chciała, aby sytuacja ukraińskich instalacji atomowych została wymieniona przez państwa-strony NPT – podano w komunikacie Pałacu Elizejskiego.
Dziś 30 sierpnia, do Kijowa przyjechało 14 przedstawicieli ONZ, którzy specjalizują się w energii jądrowej. Eksperci mają w planach wizytę w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Zaporoska ELektrownia Jądrowa to największy tego typu obiekt w Europie. Zakład dostarcza energie do znacznej części Ukrainy, a Rosja przejęła elektrownie w marcu. Do tej pory w Zaporożu znajdują się ukraińscy pracownicy. W ostatnim czasie, Rosja i Ukraina oskarżały się wzajemnie o atakowanie obiektu. ONZ wezwał również Rosję do wycofania wojsk z terenu elektrowni.
Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska
Inspektorzy MAEA odwiedzą Elektrownię Zaporoże. Ukraińcy ostrzegają przed katastrofą